Poradnik - czystykomin.com.pl

Czyszczenie komina po sezonie grzewczym

Czy czyszczenie komina jest konieczne? Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak, jest to konieczne. Przyjrzyjmy się, czym właściwie jest komin. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj urządzenia służącego do przepływu dymu. Jest to pionowy kanał o przekroju okrągłym lub prostokątnym przeznaczony do odprowadzania produktów spalania paliw do atmosfery. Komin tworzy naturalny ciąg, który sprawia, że niezbędne powietrze dostaje się do paleniska i usuwa z niego gaz. Paliwo nie spala się całkowicie bez pozostałości (sadzy), która wraz z dymem unosi się do komina. Osadza się ona na ściankach komina, tworząc osad, który z czasem staje się coraz grubszy. Zmniejsza się średnica komina i zmniejsza się ciąg, a tym samym komin przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. Aby tego uniknąć, konieczne jest okresowe usuwanie sadzy.

marzec 3, 2021 Czyszczenie mechaniczne
czytaj więcej
Wskazówki dotyczące zachowania bezpiecznego i wydajnego kominka

Zima za oknem sprawia, że chcesz korzystać z kominka każdego dnia. Utrzymywanie kominka i narzędzi kominkowych w dobrym stanie pozwoli na zwiększenie wydajności, bezpieczeństwa i przyjemności z użytkowania kominka. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci upewnić się, że Twój kominek i narzędzia kominkowe są gotowe do użycia po nadejściu chłodniejszych dni.

grudzień 14, 2020 Czujniki czadu
czytaj więcej
Zalety kominów ceramicznych

Stając przed wyborem systemu kominowego warto rozważyć każdą opcję dostępną na rynku. Jaki komin wybrać - ceramiczny, czy może ze stali nierdzewnej? Kominy ceramiczne są bardziej uniwersalne. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób niezdecydowanych.

maj 20, 2020 Kominy ceramiczne
czytaj więcej
Jak często czyścić komin?

Posiadanie komina, niezależnie od stosowanego materiału opałowego, wiąże się z koniecznością jego czyszczenia. Zgodnie z Prawem Budowlanym, właściciel obiektu budowlanego jest zobowiązany do zlecania kontroli stanu technicznego posiadanego przewodu kominowego osobie o odpowiednich kwalifikacjach minimum raz do roku. Niestety, w praktyce często zapominamy o regularnym czyszczeniu naszych kominów, co może skutkować zagrożeniem naszego zdrowia, a nawet życia.

maj 18, 2020 Czyszczenie komina
czytaj więcej
Dlaczego w kominku należy palić suchym drewnem?

Wybór odpowiedniego drewna na opał jest bardzo istotną kwestią. Zależy od tego efektywność wytwarzania ciepła, bezpieczeństwo naszych domów oraz oddziaływanie na środowisko. Bardzo ważnym parametrem jest procentowa zawartość wilgotności w naszym opale, czyli krótko mówiąc fakt, czy jest to drewno mokre, czy suche. Najbardziej efektywne i najlepsze dla nas samych jest palenie drewnem, które ma poniżej 20% zawartości wody. Najlepszym drewnem opałowym są drzewa z gatunku liściastych, ponieważ zawierają mniej żywicy i są gęstsze od drzew iglastych, co przekłada się na efektywność spalania. Bardzo dobrymi gatunkami są m.in. buk, grab, jesion, czy topola.

maj 18, 2020 Opał
czytaj więcej
Wybór porządnego systemu przyłączy kominowych z blachy czarnej – czym się kierować?

Przy wyborze odpowiedniego systemu przyłączy kominowych z blachy czarnej należy się kierować: szerokim asortymentem, wysoką jakością farby oraz wysoką jakością wykonania (dokładność wykonania elementów okrągłych, szczelność poszczególnych elementów i jakość wykonania elementów nastawnych).

czytaj więcej
Jak powstaje sadza i sposoby jej usuwania

Osady smoły i sadzy zatykają komin, a następstwem tego może być bardzo groźna sytuacja - zapłon, czego konsekwencją będzie pożar całego budynku. Można jednak zapobiec tak niebezpiecznym sytuacjom, pozbywając się zanieczyszczeń komina. Do skutecznych sposobów usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych możemy zaliczyć: środek hansa, zestaw obrotowy tornado hansa czy szczotka hansa.

czytaj więcej
Zasady instalacji kratek wentylacyjnych, czerpni oraz anemostatów w budynkach

Właściwy obieg powietrza w budynkach jest warunkiem niezbędnym nie tylko dla utrzymania ich w dobrym stanie, ale przede wszystkim dla zdrowia fizycznego i komfortu jego mieszkańców. Odpowiednie rozmieszczenie galanterii wentylacyjnej w budynku gwarantuje właściwy obieg powietrza oraz sprawne funkcjonowanie całego układu wentylacyjnego. Dlatego też zaplanowanie umiejscowienia poszczególnych elementów instalacji powinno zostać dokładnie przemyślane.

czytaj więcej
Tlenek węgla / źródło czadu - "cichy zabójca" w wielu domach

Tlenek węgla jest źródłem czadu i niezwykle niebezpiecznym gazem dla ludzkiego życia. Czad może powstać nie tylko podczas spalania w piecykach gazowych, ale również w piecach, kominkach, kotłach itp. Czad może powstać nie tylko podczas spalania w piecykach gazowych, ale również w piecach, kominkach, kotłach itp. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed tlenkiem węgla jest dobrej jakości czujnik czadu.

kwiecień 8, 2020 Czujniki czadu
czytaj więcej
Wydajne korzystanie z urządzeń grzewczych

Osady smoły i sadzy zatykają komin, a następstwem jego może być zapłon i pożar budynku. Można temu zapobiec używając Efektywny preparat do usuwania smoły. Działanie preparatu powoduje pozostanie wyłącznie kruchych resztek smoły, które osypując się w dół przewodu kominowego ulegają rozpadowi termicznemu i spaleniu. Efektywny preparat do usuwania smoły doprowadza do odparowania wody - zasadniczego składnika utrzymującego osadzoną smołę.

kwiecień 7, 2020 Czyszczenie mechaniczne
czytaj więcej