Rozpałki do kominka

Jako rozpałki do kominka, używaj miękkiego drewna, np. topoli lub brzozy. Taka rozpałka do kominka pali się bardzo szybko i efektywnie. Chcąc efektywnie palić w kominku, unikaj drewna drzew iglastych. Posiada ono dużo żywicy oraz mocno dymi, zanieczyszczając wnętrze pieca i przewody kominowe. W zamian wybieraj twarde drewno drzew liściastych np. dąb, grab i buk, które w trakcie spalania daje najwięcej ciepła. Pamiętaj, aby nie palić drewna świeżego. Staraj się wybierać rozpałki do kominka drewniane, które nie są pokryte substancjami chemicznymi, aby nie emitowały one żadnych szkodliwych substancji. Wydobywający się z komina ciemny dym to zwyczajne marnotrawstwo Twoich pieniędzy i zanieczyszczanie naszego środowiska, ponieważ substancje lotne w nim zawarte powinny spalić się w urządzeniu i dostarczyć więcej ciepła.

Rozpałki do kominka drewniane – co warto wiedzieć? 

Zarówno jeśli chodzi o rozpalanie paleniska, jak i palenie w kominku, kategorycznie powinno się unikać drewna iglastego. Strzelanie, duża ilość dymu, a także ogromne ilości żywicy, przekładają się na poważne i trudne do usunięcia zabrudzenia zarówno we wkładzie kominkowym, jak i przewodach kominowych. Zdecydowanie lepszą opcją jest drewno liściaste. Takie rozpałki do kominka drewniane zapewniają łatwe i szybkie rozpalenie ognia. Należy jednak pamiętać o tym, by rozpałki do kominka tworzyć z miękkich gatunków drzew, takich jak topola. To idealna opcja, cechująca się niską wartością opałową oraz ekspresowym spalaniem. 

Rozpałka do kominka drewniana – jak jej używać? 

Idealna rozpałka do kominka drewniana to taka, która jest bardzo dobrze wysuszona. Należy pamiętać o tym, że nie tylko rozpałka, lecz także drewno użyte do palenia, powinno być sezonowane. Mokre drewno słabo się pali, strzela, a do tego tworzy bardzo duże ilości dymu. Co więcej, rozpałka do kominka powinna mieć formę niewielkich szczap, o średnicy ok. 2-4 cm. Takie kawałki szybko i łatwo się zapalą. 

Gdzie powinna być umieszczona rozpałka do kominka? Najlepszą wydajność wykazuje palenisko w kształcie studni. Ułożone prostopadle do siebie polana zapewniają efektywne spalanie. Rozpałkę natomiast umieszcza się na szczycie utworzonego stosu. Palenie „od góry” zapobiega generowaniu zbyt dużych ilości dymu, a do tego gwarantuje znacznie lepszy cug. Ponadto taka metoda wytwarza mniej sadzy i popiołu, a w zamian za to – spokojny i równomierny płomień. 

Co zamiast klasycznej rozpałki drewnianej?

Tradycyjna rozpałka do kominka drewniana, choć cechuje się dość dobrą skuteczność, nie jest wystarczająca. Z tego względu wiele osób stosuje dodatkowo gazety, które mają przyspieszyć proces rozpalania. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Farby i kleje, którymi pokryty jest papier, generują zanieczyszczenia. Jeszcze gorszym posunięciem, jest wykorzystanie benzyny czy toksycznych podpałek w płynie. Jak więc sprawić, aby palenisko w kominku rozpaliło się znacznie szybciej? W tym celu warto postawić na profesjonalne rozpałki do kominka, które można znaleźć w ofercie naszego sklepu. 

Profesjonalne rozpałki do kominka – bezproblemowe i szybkie rozpalanie ognia

Jeśli chcesz szybko i skutecznie rozpalić ogień, wybierz rozpałki do kominka marki Hansa. To nietoksyczne i w pełni bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić sporo czasu w porównaniu z klasycznymi rozpałkami drewnianymi. Rozpałka do kominka Hansa ma kształt kostek, które palą się naprawdę mocnym płomieniem. Umieszczone są one w plastikowym opakowaniu, które chroni je przed wilgocią, dlatego można je przechowywać w różnych pomieszczeniach, również poza domem. 

Rozpałka do kominka – efektywne wzniecenie ognia 

Rozpałki do kominka Hansa, które dostępne są w naszym sklepie, nadają się do wzniecania ognia nie tylko w kominku, lecz także w zwykłym ognisku bądź grillu. To uniwersalne rozwiązanie, w które warto zainwestować. Stosując profesjonalne i gotowe rozpałki, nie trzeba przejmować się uprzednim przygotowaniem szczap, czyli ich rąbaniem, suszeniem oraz magazynowaniem. Rozpałkę w postaci kostek wystarczy wyciągnąć z opakowania i podpalić. Nie potrzebne są również dodatkowe wspomagacze jak np. papier. Rozpałki do kominka oferujemy w kilku wariantach pojemnościowych dla Twojej wygody.