Szyby - czyszczenie szyb kominkowych

Czyszczenie szyb kominkowych

Oprócz niewątpliwych uroków posiadania urządzenia grzewczego, należy pamiętać o obowiązkach z tym związanych. Do uciążliwej dla niektórych konieczności rąbania drewna lub przerzucania z miejsca na miejsce innego opału dodać trzeba czynność konserwowania. Czyszczenie komina za pomocą akcesoriów i środków chemicznych to jedno, lecz równie wiele wysiłku powinno się poświęcić szybom kominków zamkniętych.

Dobrze jest przedtem przeprowadzić selekcję środków czyszczących. Do wyboru jest np. preparat do czyszczenia szyby. Przyjmuje postać aerozolu, który zamiast spływać po powierzchni, równomiernie rozpylony wnika głęboko w strukturę brudu. Osady na wewnętrznej części drzwiczek dzięki preparatowi do czyszczenia szyby są rozpuszczane z trudnego do usunięcia tłuszczu. Warto przy tym sposobie skorzystać z innego produktu, którym jest gąbka z materiału celulozowego. Z jej pomocą łatwo można zetrzeć nagromadzone zanieczyszczenia.

Istnieją także inne preparaty do czyszczenia szyb. Wśród nich znajduje się m.in. spray w formie piany. Podobnie jak poprzednio wspomniany preparat do czyszczenia szyby wykazuje aktywne działanie i w mig można dzięki niemu pozbyć się ze szklanej powierzchni pozostałości sadzy. Znów też w ruch powinna pójść gąbka z materiału celulozowego, która doskonale ściera rozpuszczony osad, a miękkie tworzywo nie pozostawia rys na drzwiczkach.

Wszystkie omówione preparaty do czyszczenia szyb ze względu na zawartość chemicznych składników trzeba używać ostrożnie i najlepiej w rękawicach ochronnych. Nieco mniej reaktywny jest ekologiczny preparat do czyszczenia szyby. Nie niszczy uszczelek urządzenia grzewczego, ani emaliowanych elementów powierzchni. Przed jego użyciem należy wstrząsnąć opakowaniem, a następnie pokryć wychłodzone wnętrze szyby specjalnym środkiem, chwilę odczekać i usunąć nadmiar piany wraz z resztkami osadu. Tym sposobem można w pełni cieszyć się widokiem płonącego się w kominku opału.

Zobacz również:

Czyszczenie piekarnika i grilla

Czyszczenie mechaniczne komina