Centrale wentylacyjne Zephyr

Centrale wentylacyjne to inaczej rekuperatory. W uproszczeniu można o nich powiedzieć, że są to urządzenia, które odzyskują ciepło z wentylacji – ogrzewają powietrze z zewnątrz napływające do budynku, ciepłem powietrza, które jest z niego wywiewane. W ofercie sklepu Czysty Komin dostępne są wysokiej jakości centrale wentylacyjne marki Zephyr.

Rekuperatory – część systemu rekuperacji

Rekuperacją nazywamy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest to nowoczesny rodzaj wentylacji, powoli zastępujący tradycyjną wentylację grawitacyjną. Wentylacja grawitacyjna polega na ciągu powietrza, który wytwarzany jest przez kominy. Z kolei wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, opiera się na ruchu powietrza, który wytworzony jest przez urządzenie zwane rekuperatorem, czy inaczej centralą wentylacyjną.  System ten służy więc do pozbywania się zanieczyszczonego, zużytego powietrza wewnątrz budynku, i wymieniania go na czyste i świeże, które jest ogrzewane tym wydalanym. System rekuperacji składa się z takich elementów, jak rekuperator, czyli centrala wentylacyjna, system kanałów do transportu powietrza, anemostaty, czy filtry powietrza.

Jak działa centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna to urządzenie wyposażone w cztery króćce przyłączeniowe, do których podłącza się kanały wentylacyjne. Kanały te to: czerpnia (kanał, który doprowadza zimne powietrze z zewnątrz), wyrzutnia (kanał, który odprowadza brudne powietrze na zewnątrz), nawiew do pomieszczeń (kanał, przez który przepływa przefiltrowane i nagrzane powietrze do wewnątrz), a także wyciąg z pomieszczeń (kanał, którym powietrze odprowadzane jest z pomieszczeń do centrali). Centrala wentylacyjna jest urządzeniem, które wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Strumień wyciągowy realizowany jest za pomocą wyrzutni i wyciągu z pomieszczeń, natomiast strumień nawiewny za pomocą czerpni i nawiewu do pomieszczeń. Obydwa strumienie powietrza spotykają się ze sobą w rekuperatorze, i nie mieszając się z sobą, wymieniają ciepło – zimne powietrze z zewnątrz przejmuje ciepło pozostawione w wymienniku ciepła przez powietrze z wewnątrz. Kanały wentylacyjne rozprowadzają świeże powietrze wewnątrz budynku, a powietrze zużyte” wyprowadzają na zewnątrz.

Centrale wentylacyjne Zephyr – asortyment sklepu Czysty Komin

W bogatej ofercie sklepu Czysty Komin znajdują się wysokiej jakości centrale wentylacyjne Zephyr. Są to urządzenia, które z powodzeniem mogą stanowić serce wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ich niewątpliwy atut stanowi wysoka sprawność, sięgająca poziomu 95%. Dostępne w sklepie Czysty Komin rekuperatory Zephyr przeznaczone są do montażu sufitowego. Jeden z modeli wyposażony jest w oszczędne wentylatory z silnikami EC EBM-Papst, natomiast drugi z silnikami EC Ziehl-Abegg. Dzięki użytej obudowie z EPP, czyli spienionego polipropylenu, są świetnie izolowane. Ich konstrukcja zapobiega przenikaniu różnego rodzaju zapachów czy nieczystości z powietrza wywiewanego do nawiewanego. Dodatkowo cechują się długą żywotnością i są kompatybilne z różnego rodzaju filtrami czy czujnikami – wartym wspomnienia jest, że bazowo wyposażone są w dwa filtry M5/ISO ePM10. Możliwe jest także ich bezprzewodowe sterowanie. Sklep Czysty Komin oferuje także nagrzewnice wstępne z modułem sterującym do centrali Zephyr oraz dedykowane filtry powietrza. Jeśli jesteś zainteresowany elementami instalacji rekuperacyjnej najwyższej jakości, koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu Czysty Komin.