Jak zabezpieczyć tunel foliowy przed wiatrem?
Wysłano: kwi 28, 2023
Kategorie: Ogród
Tunel ogrodowy, zwany również szklarnią ogrodową, zabezpiecza rośliny przed niekorzystnymi czynnikami i pozwala wydłużyć sezon uprawy warzyw i owoców od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ponadto umożliwia hodowanie roślin ciepłolubnych. Szklarnia tunelowa może być wykorzystywana do użytku prywatnego, na działkach i ogródkach. Jest to stosunkowo prosta konstrukcja, którą można zmontować samodzielnie. Dowiedz się, jak zrobić tunel ogrodowy.
Budowa tunelu ogrodowego
Dostępne na rynku tunele ogrodowe mogą różnić się między sobą kształtami, rozmiarami i zastosowanymi materiałami. Jednak niezależnie od modelu, tunel ogrodowy zazwyczaj składa się ze stelażu oraz przymocowanej do niego folii z siatką. Stelaż odpowiada za solidność konstrukcji, dlatego najlepiej, jeśli jest wykonany z mocnego materiału np. ze stali.
Folia chroni rośliny, po pierwsze przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, czyli przed deszczem, śniegiem, gradem, wiatrem, zimnem, a niekiedy również przed szkodliwym promieniowaniem UV. Po drugie, folia uniemożliwia dostęp owadom i innym zwierzętom, które mogłyby zniszczyć uprawy. Duże szklarnie tunelowe zawierają w zestawie dodatkowe linki i śledzie wzmacniające konstrukcję.
Jak złożyć tunel ogrodowy?
Aby tunel spełniał swoją funkcję i służył przez długi czas, musi być nie tylko zbudowany z solidnych materiałów, lecz odpowiednio złożony. Informacji na temat tego, jak założyć tunel ogrodowy, należy szukać przede wszystkim w instrukcji dołączonej do danego modelu. Kierując się wskazówkami producenta, mamy największą szansę na bezpieczne i efektywne zmontowanie szklarni tunelowej w swoim ogrodzie. Pomimo różnic w montowaniu konkretnych modeli, można wyróżnić kilka etapów wspólnych dla niemal każdego rodzaju tunelu ogrodowego.
Przygotowanie podłoża
Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Tunel powinien stać na płaskiej powierzchni, która jest dobrze nasłoneczniona, ale z drugiej strony, nie jest narażona na silny wiatr. Zanim złoży się tunel, warto oczyścić, przekopać i spulchnić glebę, a także wzbogacić ją o składniki mineralne, które poprawią jakość upraw.
Montaż tunelu
Przed przystąpieniem do montażu, należy upewnić się, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie elementy, które wymienił producent. Nierzadko brak nawet najmniejszej części może zaburzyć całą konstrukcję, więc lepiej sprawdzić kompletność zestawu jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W razie jakichkolwiek braków można złożyć reklamację.
Montaż stelaża to kluczowy element składania tunelu. Zazwyczaj kolejność, z jaką należy łączyć ze sobą poszczególne części, jest wskazana w instrukcji. Do łączenia elementów używa się dołączonych do zestawu śrubek i nakrętek. Najpierw można je przymocować ręcznie. Po delikatnym połączeniu wszystkich elementów i upewnieniu się, że każdy z nich znajduje się w odpowiednim miejscu, należy mocno dokręcić śrubki śrubokrętem. Na tym etapie powstaje szkielet tunelu ogrodowego. Będzie on stabilny, o ile wszystkie elementy zostały odpowiednio i starannie ze sobą połączone.
Jak nałożyć folię na tunel ogrodowy?
Mając gotowy stelaż, może pojawić się pytanie – jak założyć folię na tunel ogrodowy? Korzystając z tuneli ogrodowych z profesjonalnych sklepów, ten etap nie powinien sprawić większych problemów. Folia jest dobrana pod konkretny model, więc nie trzeba martwić się jej mierzeniem i docinaniem. W przypadku własnoręcznie skonstruowanych szklarni tunelowych konieczne jest dokonanie dokładnych pomiarów, a następnie precyzyjne przycięcie folii w odpowiednim miejscu np. w celu stworzenia drzwi i okien.
Rozkładanie folii zacznij od jednego końca tunelu. Uważaj, aby folia nie była zbyt luźna, ani zbyt napięta, ponieważ jest wtedy bardziej narażona na uszkodzenia. Folię należy przymocować do konstrukcji za pomocą specjalnych klipsów, taśmy lub wykorzystując rzepy.
Boczne krawędzie folii należy przysypać ziemią lub pokryć kamieniami. W ten sposób jeszcze dokładniej zabezpieczysz tunel przed silnym wiatrem oraz dostaniem się do środka szkodliwych owadów i innych zwierząt. Szczególnie w przypadku dużych tuneli ogrodowych, konieczne może okazać się użycie linek i śledzi, które wpływają pozytywnie na wytrzymałość konstrukcji. Gotowy tunel ogrodowy należy przymocować do podłoża. W tym celu możesz wbić podstawę w ziemię lub użyć specjalnych kołków.
Tunel ogrodowy – jaki wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jaki tunel ogrodowy wybrać, musisz wiedzieć, że jest to w głównej mierze kwestia indywidualna. Podczas zakupów jednak należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. rozmiar. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych wymiarach. To, który z nich wybierzesz, powinno być uzależnione od wielkości ogrodu lub działki, a także od rozmiaru i ilości roślin, jakie mają być hodowane w tunelu. Jeśli planujesz spędzać przy uprawach dużo czasu, warto zainwestować w wysoki tunel, w którym będziesz mógł swobodnie się poruszać i prostować.
Bardzo ważne jest wybranie tunelu ogrodowego, który został wyprodukowany z solidnych materiałów. Aby stelaż był wytrzymały, powinien być wykonany np. ze stali oraz dodatkowo zabezpieczony przed korozją. Mocna folia, np. z polietylenu z wtopioną siatką, będzie dodatkowo wzmacniać konstrukcję.
Warto zwrócić uwagę, czy upatrzony przez nas model zawiera dodatkowe udogodnienia, takie jak: moskitiery w oknach, zamek błyskawiczny w drzwiach lub dodatkowe rurki, które umożliwiają podwieszenie sznurków dla roślin pnących.
Zaloguj się żeby komentować
Zaloguj się