Nawiewniki okienne czy ścienne - który wybrać?

Nawiewniki okienne – czym się charakteryzują?

Jeszcze nie tak dawno okna w polskich domach były na tyle nieszczelne, że niekonieczne było stosowanie dodatkowych rozwiązań, dbających o odpowiednią wentylację w pomieszczeniach. Dziś standardy budowlane mocno się zmieniły, bardzo ważna jest szczelność okien i drzwi, dzięki której można zagwarantować sobie wysoki poziom oszczędności energii cieplnej. Właśnie z tego względu niezbędne jest obecnie stosowanie nawietrzników.

Nawietrzniki okienne montuje się najczęściej w górnych profilach ościeżnic okien lub drzwi balkonowych. W efekcie zimne powietrze spływające w kierunku parapetu, może zostać ogrzane przez grzejnik. Wyróżnia się modele higrosterowalne, na których działanie wpływ ma stopień wilgotności oraz urządzenia ciśnieniowe, na które oddziałuje różnica ciśnień we wnętrzu i na zewnątrz domu. Dostępne są również hybrydowe nawietrzniki okienne. Jakie wybrać? Duże znaczenie ma tutaj deklarowany przez producenta wskaźnik przepływu powietrza. To od niego zależy czy dany model będzie w stanie zapewnić odpowiednią wentylację w danym pomieszczeniu. Warto dodać, że nawiewniki okienne montowane są w oknach fabrycznie. Można także zainstalować je później. Zabieg ten nie jest skomplikowany ani czasochłonny.

Co to są nawiewniki ścienne? Gdzie są montowane?

Alternatywą dla modeli okiennych są nawiewniki ścienne. Zwykle montowane są one w rurze, która osadzona jest w otworze przymocowanym prostopadle przez ścianę. Na jej końcu znajduje się osłona blokująca owady i deszcz. Drugą opcją jest montaż we wnęce okiennej, a nie w elewacji. Niektóre modele mają wbudowane regulatory hałasu i napływu powietrza, a także filtry, zatrzymujące kurz. Montaż nawiewnika ściennego jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku okiennego. Wszelkie prace należy przeprowadzić jeszcze przed położeniem tynku czy ocieplenia ścian. Najlepiej, aby nawiewnik ścienny był ulokowany nad grzejnikiem, ok. 2 m nad podłogą. Dzięki temu spływające powietrze będzie od razu ogrzewane. Co ciekawe, nawiewniki ścienne można montować również w dachu. Taka sytuacja dopuszczona jest w przypadku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Na taką opcję decyduje się jednak bardzo mała liczba osób.

Nawiewnik ścienny czy okienny? Na który model się zdecydować?

Zachowanie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach jest niezwykle istotne, dlatego należy zdecydować się na modele ścienne bądź nawiewniki okienne. Czy warto inwestować w takie rozwiązania? Oczywiście, że tak. Pełna szczelność okien i drzwi wyklucza poprawny proces wymiany powietrza zużytego na nowe i świeże. Wówczas następuje wykraplanie się pary wodnej na chłodniejszych fragmentach ścian, a w konsekwencji pojawienie się na nich grzybów pleśniowych. Te powodują w domu zaduch i przekładają się na problemy zdrowotne układu oddechowego.

Na co więc się zdecydować? Nawiewnik ścienny czy okienny? Wybór zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Obecnie zarówno ścienne, jak i okienne modele można wyposażyć w tłumiki akustyczne, filtry antysmogowe czy inne dodatki. Charakteryzują się one również podobną wydajnością. Większą popularnością cieszą się jednak nawiewniki okienne, ponieważ są o wiele tańsze, a także znacznie mniej skomplikowane pod względem montażu.

Kwestią rozstrzygającą może być układ i charakterystyka okien i drzwi balkonowych. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesną stolarkę sięgającą od sufitu po podłogę, wówczas montaż grzejnika pod oknem nie będzie możliwy. Wtedy ogrzanie powietrza będzie bardzo trudne, co możne generować straty energii cieplnej. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem są nawiewniki ścienne.

Zostaw Komentarz

Zaloguj się