Jak obudować kominek
Wysłano: kwi 14, 2023
Kategorie: Kominy stalowe , Kominy ceramiczne
Kominek roztacza w pomieszczeniu przyjemne ciepło, jest on również reprezentacyjnym elementem wystroju. Dlatego wiele osób decyduje się na jego obudowanie. Kominek można wykończyć w stylu minimalistycznym lub dekoracyjnym, z użyciem ozdobnych kamieni czy cegły. Dowiedz się, jak samodzielnie obudować kominek i o czym pamiętać podczas wykonywania zabudowy.
Jak obudować kominek? Zacznij od planu!
Zanim rozpoczniesz wykonywanie zabudowy kominka, stwórz plan. Zastanów się, jaki kształt chcesz uzyskać, czy zależy Ci na dodatkowych elementach, takich jak wnęka na drewno czy półka. Ponadto bardzo ważny jest styl obudowy i jej wykończenie. Obecnie wiele osób decyduje się na minimalistyczne rozwiązania, bez zastosowania jakichkolwiek materiałów ozdobnych. Wykończenie cegłą czy kamieniem wciąż jednak cieszy się dużym zainteresowaniem – ostateczna decyzja zależy tylko od Ciebie. Spraw, aby kominek wpisywał się w aranżację salonu czy innego pomieszczenia, w którym się znajduje.
Materiały niezbędne do obudowania kominka
Jak obudować kominek? Przed przystąpieniem do prac, musisz wyposażyć się w odpowiednie materiały. Obudowa kominka wymaga specjalistycznych rozwiązań, które sprawdzą się w dość wymagającym zastosowaniu. Zdecydowanie warto postawić na płyty z krzemianu wapnia. Wybierając je, nie trzeba będzie dodatkowo stosować wełny kominkowej czy uszczelnień. Tego typu płyty są niepalne, odznaczają się znakomitą izolacyjnością, a do tego są bezpieczne. Do wykonania stelaża za pomocą płyt krzemianowych, potrzebne będą wkręty fosfatowane oraz specjalny klej i zaprawa. Niezbędne materiały do wykonania obudowy kominka można znaleźć w ofercie sklepu czystykomin.pl.
O czym pamiętać, tworząc obudowę kominka?
Do wykonania obudowy kominka potrzebujesz nie tylko wspomnianych materiałów, lecz także odpowiednich narzędzi. Przygotuj piłę ręczną lub wyrzynarkę do cięcia płyt. Przydatna będzie również wkrętarka oraz paca lub kielnia. Tworząc obudowę kominka, pamiętaj o zachowaniu właściwych odległości pomiędzy wkładem a płytami. Z każdej strony konstrukcji powinno się zostawić ok. 10 cm wolnej przestrzeni. Dzięki temu w środku zabudowy uda się stworzyć swobodny obieg powietrza. Jeśli obok kominka masz zbyt wiele miejsca, możesz zachować mniejsze odległości, jednak wówczas powinno się zadbać o bardzo dobrą wentylację. Co więcej, bardzo ważne jest to, aby płyty nie stykały się z ramą drzwi kominka, ani z jego obudową. W innym wypadku mogłoby dojść do pękania płyt pod wpływem temperatury. Wystarczy zostawić ok. 1–2 cm dylatacji. Powstałą lukę można zakryć blendą.
Jak stworzyć konstrukcję obudowy kominka?
Wykonując obudowę kominka, należy pamiętać o tym, że powinna składać się z czterech ścian, a nie tylko trzech. Płyta przyklejona za kominkiem musi być zamontowana specjalnym klejem odpornym na działanie wysokich temperatur. Całość warto wzmocnić kołkami z dużymi kołnierzami.
Jeśli chodzi o konstrukcję obudowy, można wykonać ją w dwojaki sposób. Pierwsza opcja to montaż bez profili stalowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej w przypadku minimalistycznych obudów. Do wzmocnienia konstrukcji warto stosować mniejsze kawałki płyt, mocowane do większych od wewnętrznej strony. Jeśli chcesz obudować kominek ciężkimi elementami ozdobnymi, np. kamieniem, zdecyduj się na wykonanie konstrukcji za pomocą profili stalowych. Łączenie płyt w takiej sytuacji przypomina stawianie ścianek działowych. Powstałą konstrukcję należy zagruntować, a zaprawę i klej wysiąkającą ze spoin wyrównać.
Kratki kominkowe i komora dekompresyjna
W końcowym etapie prac należy zamontować kratki kominkowe. Są one niezbędne, ponieważ temperatura panująca w obudowie kominka jest niesamowicie wysoka. Z racji tego, jedną z kratek powinno się umieścić na górze obudowy, pod komorą dekompresyjną. Z kolei druga z nich musi znaleźć się pod wkładem – nad podłogą. Dolna kratka pobiera powietrze z pomieszczenia, które przepływa przez obudowę i przedostaje się na zewnątrz górną kratką.
Komora dekompresyjna to z kolei miejsce pod stropem pomieszczenia. Jest to przestrzeń, której zadaniem jest izolowanie stropu od wysokiej temperatury. Aby ją stworzyć, należy za pomocą płyt utworzyć zabudowaną półkę z wbudowaną kratką wentylacyjną.
Jak obudować kominek? Cegłą, marmurem, a może kamieniem?
Obudowę kominka złożoną z płyt krzemianowych można wykończyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest pomalowanie konstrukcji przeznaczoną do tego farbą, odporną na wysokie temperatury. Wiele osób celuje jednak w bardziej dekoracyjne rozwiązania. Dużą popularnością cieszy się cegła, która powoli się nagrzewa, ale również wolno stygnie, dzięki czemu oddaje do pomieszczenia ciepło przez długi czas. Sporym zainteresowaniem cieszy się również beton, który można pomalować na dowolny kolor. Taka opcja jest idealna do wnętrz industrialnych. Do klasycznych pomieszczeń strzałem w dziesiątkę będzie granit, niezwykle odporny na zabrudzenia i uszkodzenia. Marmur z kolei jest bardzo stylowy i szlachetny. Do rustykalnych przestrzeni często wybieranym wykończeniem jest także drewno. W jego przypadku należy zadbać o odpowiednie wyizolowanie tych elementów od wkładu kominkowego.