Jak działa rekuperator

Rekuperacja to nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnej wentylacji mechanicznej. Decydując się na takie rozwiązanie w swoim domu, można cieszyć się zawsze świeżym powietrzem, a także niskimi rachunkami za ogrzewanie czy chłodzenie budynku. Rekuperator to nieodłączna część energooszczędnych i pasywnych domów. Dzięki nim można znacznie ograniczyć straty energii cieplnej. Dowiedz się, co to jest rekuperator, a także jak działa takie urządzenie.

Co to jest rekuperator?

Chcesz zadbać o energooszczędność swojego domu, a także czuć się w nim lepiej? Rekuperacja to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Co to jest rekuperator? Jest on najważniejszym elementem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zadaniem tego urządzenia jest wymiana zużytego powietrza, które znajduje się w pomieszczeniach, na nowe i świeże, które pozyskiwane jest z zewnątrz. Ogromną zaletą rekuperatora jest możliwość odzyskania ciepła ze zużytego powietrza i przekazanie go na powietrze nawiewane. Najskuteczniejsze urządzenia dostępne na rynku, są w stanie odzyskać nawet do 90% ciepła. 

Z jakich elementów składa się rekuperator?

Zanim przejdziemy do tego, jak działa rekuperator, warto wcześniej poznać budowę tego urządzenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, z jakich składa się system rekuperacji.

  • Rekuperator powinien być wyposażony w dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny. Użytkownicy mogą sami sterować pracą tych urządzeń lub wprowadzić ustawienia automatyczne. Wyróżnia się wentylatory stałoprądowe, które są energooszczędne oraz zmiennoprądowe, które pobierają więcej energii.
  • Kolejny ważny element to wymiennik ciepła. To właśnie on odpowiada za wymianę ciepła. Wymiennik może mieć konstrukcję obrotową, przeciwprądową lub krzyżową.
  • Rekuperator wyposażony jest także w automatykę sterującą. Jej zadaniem jest sterowanie pracą centrali wentylacyjnej i utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach.
  • Dobry rekuperator powinien być wyposażony w filtry, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Mogłyby one osadzać się w wymienniku i w konsekwencji doprowadzić do jego zatkania. Dodatkowo wpływają one na poprawę jakości powietrza w budynku.
  • Rekuperator składa się ponadto z podzespołów wspomagających jego pracę. Mowa tutaj m.in. o by-passie, nagrzewnicy, zapobiegającej pokrywaniu się szronem wnętrza urządzenia czy przepustnicy.

Jak działa rekuperator?

Zasada działania rekuperatora nie jest skomplikowana. Sprawdź, na czym polega. Czerpnia zasysa świeże powietrze, które następnie przechodzi przez wymiennik ciepła. W tym miejscu jest ono ogrzewane energią cieplną pozyskaną ze zużytego powietrza usuwanego z budynku. Zużyte powietrze odprowadzane jest poprzez kanał zwany wyrzutnią. Nowe i ciepłe powietrze nawiewane jest następnie do pomieszczeń za pomocą systemu kanałów. Obieg powietrza w systemie rekuperacji wymuszany jest przez wentylatory: nawiewny i wywiewny.

Warto wiedzieć, że strumienie powietrza świeżego i zużytego dzieli cienka płyta wykonana zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Dzięki niej strugi powietrza mogą swobodnie przepływać obok siebie, jednak nie mieszają się. Co więcej, to właśnie przez tę płytę dochodzi do przekazania energii cieplnej.

Rekuperacja – gwarancja świeżego powietrza i odpowiedniej temperatury w domu

Rekuperator zapewnia stałą wymianę powietrza w danym budynku, która jest jednak o wiele skuteczniejsza i bardziej ekologiczna od tradycyjnego wietrzenia domu. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, rekuperator zapobiega przeciągom, wpuszczaniu do domu alergenów z zewnątrz, insektów czy zanieczyszczeń. Niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima, dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła można cieszyć się optymalną temperaturą, dopasowaną do preferencji domowników, bez potrzeby otwierania okien.

Wietrzenie domu w sposób tradycyjny generuje spore straty cieplne, które przekładają się na wyższe rachunki na prąd i ogrzewanie. Dlatego wybór rekuperatora jest bardzo dobrym rozwiązaniem, w które warto zainwestować. Warto podkreślić, że rekuperator zapewnia ogrzane powietrze zimą, natomiast latem gwarantuje obniżenie temperatury. W efekcie zyskujemy zdrową klimatyzację, bez konieczności montowania specjalnej jednostki chłodzącej.

Dlaczego warto postawić na rekuperację?

Zastosowanie rekuperacji wiąże się przede wszystkim z dużymi oszczędnościami, jeśli chodzi o ogrzewanie budynku. Dodatkowo zyskujemy dostęp do zawsze świeżego powietrza, które pozbawione jest zanieczyszczeń i pyłków, co docenią szczególnie alergicy. Przekłada się to na dobre samopoczucie i lepsze zdrowie. Należy podkreślić, że rekuperacja jest niezbędna w nowoczesnych budynkach energooszczędnych, które są bardzo szczelne. Nieodpowiednia wentylacja mogłaby przełożyć się na zawilgocenie ścian czy rozwój pleśni i grzybów. Mieszkanie w takich warunkach jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Jak więc widać, rekuperacja to świetny wybór szczególnie dla nowo wybudowanych domów, których szczelność stoi na najwyższym poziomie.

Zostaw Komentarz

Zaloguj się