Nawietrzaki ścienne

W nowoczesnym budownictwie niezwykle ważne jest utrzymanie izolacyjności pomieszczeń na jak najwyższym poziomie. Wyjątkowo szczelne okna i drzwi zatrzymują dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Konsekwencją tego jest zaburzona cyrkulacja powietrza, która negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców danego budynku, a także na samą nieruchomość – po czasie na ścianach zauważa się wykwity pleśni. W związku z tym niezbędne jest zastosowanie specjalnych urządzeń nawiewnych. Dużą popularnością cieszą się nawietrzaki ścienne, które znajdziesz w tej kategorii naszego sklepu.

Nawietrzaki ścienne – sposób na odpowiednią cyrkulację powietrza w domu

Nawietrzaki lub inaczej mówiąc nawiewniki ścienne to niewielkie urządzenia mechaniczne, które montuje się na zewnętrznej ścianie budynku. Ich zadaniem jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń. Składają się one z trzech części: zewnętrznej czerpni, wewnętrznego regulatora oraz przewodu, który łączy te dwa elementy. Nawietrzaki ścienne stosuje się w budynkach, w których występuje zarówno wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, jak i hybrydowa.

Rodzaje nawiewników ściennych

Nawietrzak ścienny to urządzenie, które występuje w kilku rodzajach. Wyróżnia się nawiewniki ręczne, automatyczne i hybrydowe. Jeśli chodzi o ostatni typ, są to tak naprawdę modele automatyczne z dodatkową ręczną regulacją nawiewu. Ze względu na występujące w naszym kraju warunki klimatyczne, poleca się montowanie modeli, które mają możliwość sterowania ręcznego. Taka opcja przydaje się szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym, kiedy występują silniejsze podmuchy wiatru.

Nawiewniki ścienne automatyczne i hybrydowe można również podzielić ze względu na rodzaj mechanizmu, jaki nimi steruje. Stąd wyróżnia się nawiewniki higrosterowalne, które działają wedle zmian wilgotności zachodzących w pomieszczeniu. Modele ciśnieniowe regulowane są natomiast poprzez zmianę różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz. Z kolei nawiewniki termostatyczne uzależniają swoje działanie od temperatury powietrza. Wpuszczają one do wnętrz mniej powietrza, jeśli wykryją, że jego temperatura jest np. niższa niż 0°C.

Zróżnicowanie nawietrzaków ściennych pod względem montażu

Jeśli chodzi o montaż nawietrzaków, wyróżnić można ich dwa typy: proste i glifowe. W przypadku pierwszego modelu, mamy do czynienia z nawiewnikiem, którego przelot jest prosty. Czerpnia natomiast umieszczona jest bezpośrednio w elewacji budynku.

Nawietrzaki ścienne glifowe odznaczają się natomiast tym, że ich kanał przelotowy przypomina literę „L”. Wlot powietrza w tym przypadku umieszczony jest w części elewacji, która przylega bezpośrednio do okna. Dodatkowo odznaczają się one labiryntowym układem pasażu powietrza, który podnosi właściwości akustyczne.

Czym charakteryzują się nawietrzaki ścienne?

Nawietrzaki ścienne charakteryzują się wysokim stopniem ochrony akustycznej. Dodatkowo mogą być wyposażone w specjalny filtr, który sprawia, że do pomieszczenia dostaje się czyste, pozbawione zanieczyszczeń, alergenów i smogu powietrze. Takie filtry można bardzo łatwo wyczyścić lub wymienić. Co więcej, montaż nawiewników ściennych wcale nie jest skomplikowany, szczególnie jeśli chodzi o budynki, które są jeszcze w trakcie budowy. Warto dodać, że elementy tych urządzeń można łatwo dopasować do elewacji. Wystarczy pomalować panel frontowy na kolor ściany lub okleić go tapetą.

Jeśli chcesz zapewnić sobie i swoim domownikom dostęp do świeżego powietrza o każdej porze roku, postaw na nawietrzaki ścienne. Modele najwyższej jakości znajdziesz w naszym asortymencie. Sprawdź szeroką gamę niezawodnych rozwiązań, które możesz zastosować w swoim domu. Proponujemy m.in. nawietrzaki z anemostatem, a także filtrami gąbkowymi, które chronią przed przedostaniem się do wnętrza zanieczyszczeń. Sprawdź sam, jakie jeszcze opcje przygotowaliśmy dla naszych Klientów. W czystykomin.pl znajdziesz również nawietrzaki okienne, które również odznaczają się wysokim stopniem skuteczności w doprowadzaniu czystego powietrza do wnętrz.