Czyszczenie komina

54,93 zł

Efektywny środek do usuwania smoły Hansa składa się z mieszanki specjalnych kryształów. Jedne ich składniki katalizują proces spalania drewna, a drugie w wysokiej temperaturze wydzielają gaz, który reaguje z osadem ze smoły i rozkłada jego strukturę. W wyniku tego procesu wyparowuje woda, główny składnik utrzymujący trwałość smoły. Pozostają jedynie jej kruche pozostałości, które osypując się w dół ulegają spaleniu.

Koncentrat - znacznie większa wydajność, 1 kilogram wystarcza nawet na 60 cykli czyszczących!

37,50 zł

Efektywny środek do usuwania smoły Hansa składa się z mieszanki specjalnych kryształów. Jedne ich składniki katalizują proces spalania drewna, a drugie w wysokiej temperaturze wydzielają gaz, który reaguje z osadem ze smoły i rozkłada jego strukturę. W wyniku tego procesu wyparowuje woda, główny składnik utrzymujący trwałość smoły. Pozostają jedynie jej kruche pozostałości, które osypując się w dół ulegają spaleniu.

Koncentrat - znacznie większa wydajność, 0,5 kilograma wystarcza nawet na 30 cykli czyszczących!

54,93 zł

Efektywny środek do usuwania smoły Hansa składa się z mieszanki kryształów. Jedne z ich składników katalizują proces spalania drewna, a drugie w wysokiej temperaturze wydzielają gaz, który reaguje z osadem ze smoły i rozkłada jego strukturę. W wyniku tego procesu wyparowuje woda, główny składnik utrzymujący trwałość smoły. Pozostają jedynie jego kruche pozostałości, które osypując się w dół ulegają spaleniu.

Koncentrat - znacznie większa wydajność. Opakowanie zawiera 10 wygodnych do stosowania saszetek - każda po 50 g środka Hansa.

Mechaniczne czyszczenie komina – jak to zrobić poprawnie?

Użytkowanie przewodu kominowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie wystarczy drwa narąbać, zwieść do piwnicy tony koksu czy zgromadzić solidne zapasy ekogroszku. Niezależnie od rodzaju urządzenia odpowiedzialnego za rozprowadzanie ciepła w domu lub w mieszkaniu, należy wiedzieć, jak przeprowadzić czyszczenie komina. Kto bowiem posiadł kominek marmurowy lub metalowy, piecyk gazowy czy kocioł grzewczy, ten nie może poprzestać na cieszeniu się wesoło strzelającymi w górę iskrami. Dlaczego?

Osadzające się w przewodzie kominowym zanieczyszczenia pod postacią smoły i sadzy stanowią zagrożenie pożarowe. Złogi kilkucentymetrowej grubości mogą samoczynnie zapalić się podczas procesu spalania opału. Istotną czynnością jest zatem regularne czyszczenie kominów. Mechaniczne czyszczenie komina warto uzupełnić użyciem chemicznych preparatów. Warto w tym celu wyposażyć się w profesjonalny środek do czyszczenia komina. Jak wygląda proces usuwania zanieczyszczeń z przewodu kominowego?

Opis procesu czyszczenia komina

Aby należycie przeprowadzić mechaniczne czyszczenie kominów, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Na akcesoria do czyszczenia komina składają się m.in. uniwersalne szczotki obrotowe z nylonowym włosiem, elastyczne przedłużki umożliwiające dotarcie do największych zakamarków przewodu oraz adaptory do narzędzi takich jak np. wiertarka. Skompletowanie zestawu pozwala dużo efektywniej wykonać czyszczenie komina, ponieważ poszczególne elementy są przystosowane specjalnie do tego celu.

Warto nadmienić, że mechaniczne czyszczenie komina to nie wszystko, co należy wykonać, aby móc cieszyć się przewodem bez zanieczyszczeń. Doskonałym uzupełnieniem prac, jakie pomagają przeprowadzić akcesoria do czyszczenia komina, jest użycie chemii. Profesjonalne firmy dokładają wszelkich starań, aby wykorzystywany środek do czyszczenia komina zawierał najlepsze składniki aktywne. Dzięki nim całkowite pozbycie się sadzy i smoły trwa zaledwie kilka dni.

O czynnościach wyżej opisanych, a związanych zarówno z mechanicznym czyszczeniem kominów, jak i z użyciem chemicznych preparatów, należy pamiętać podczas całego sezonu grzewczego. Tylko wówczas, stosując np. środek do czyszczenia komina systematycznie co 30 dni, można zapobiec powstawaniu grubych warstw lepkiej smoły. Często w ruch wprawić trzeba również akcesoria do czyszczenia komina, które skutecznie pomagają pozbyć się sypkiej sadzy, zanim pył stanie się trudnym do usunięcia złogiem zanieczyszczeń.

Regularne czyszczenie komina dla zdrowia i bezpieczeństwa 

Czyszczenie komina jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa przez mieszkańców danego budynku. Niedrożność przewodu kominowego objawia się nieprzyjemnymi zapachami oraz gromadzeniem się dymu i toksycznych oparów w pomieszczeniach. Niepoprawne czyszczenie kominów jest również szkodliwe dla środowiska naturalnego. Należy pamiętać, że przeprowadzanie konserwacji kominów jest regulowane prawnie, a wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą zakończyć się uzyskaniem mandatu. Według prawa budowlanego, raz w roku, dana nieruchomość powinna przejść przegląd kominiarski, wykonywany przez uprawnionego kominiarza. Co więcej, okresowe czyszczenie kominów, należy przeprowadzać dwa razy do roku w przypadku pieców gazowych i opalanych drewnem lub cztery razy w roku, jeśli posiada się piec opalany węglem, drewnem oraz paliwami stałymi. 

Skuteczne czyszczenie kominów z ofertą sklepu Czysty Komin

Czyszczenie komina można przeprowadzić na wiele sposób. Dzieli się je na metody: 

  • mechaniczne – z wykorzystaniem akcesoriów, takich jak: szczotki, przedłużki, linki i obciążniki;
  • chemiczne – wykonywane za pomocą środków chemicznych na bazie składników aktywnych. Stanowią one uzupełnienie procesu mechanicznego czyszczenia kominów.

W naszym asortymencie znajdziesz produkty najwyższej jakości, za których pomocą przeprowadzisz zarówno czyszczenie komina mechaniczne, jak i chemiczne skutecznie. Proponowane przez nas rozwiązania ułatwiają dbanie o przewody kominowe. Ich stosowanie jest ponadto bezpieczne, ponieważ nie wymagają one wchodzenia na dach budynku. Produkty do mechanicznego czyszczenia komina od dołu pasują do kominów o dowolnych kształtach m.in. kwadratowych, owalnych czy okrągłych – są więc uniwersalną propozycją. Do tego ich użytkowanie jest proste, a ponadto wiele z nich nadaje się do wielokrotnego użytku. To inwestycja na lata dla zachowania przewodów kominowych w doskonałej kondycji. 

Profilaktyka i czyszczenie komina z produktami dostępnymi w naszej ofercie 

Warto zwrócić uwagę także na chemiczne preparaty dopełniające efektywne czyszczenie komina. Proponowane przez nas środki do usuwania smoły w postaci sprayu, proszku lub saszetek to mieszanka specjalnych kryształów, które działają dwutorowo. Po pierwsze, katalizują proces spalania drewna, a po drugie – wydzielają gaz, który w reakcji z osadem ze smoły, rozkłada jego strukturę. W efekcie w kominie pozostają kruche pozostałości zanieczyszczeń, które opadają w dół, dzięki czemu można je łatwo zebrać i usunąć. 

Zobacz również:

Czyszczenie szyb kominkowych

Czyszczenie piekarnika i grilla

Czyszczenie mechaniczne komina