Jak uniknąć błędów podczas wykonywania instalacji wentylacyjnych?

Dobrze wykonana wentylacja stanowi podstawę każdego domostwa. Za instalację przewodów wentylacyjnych w naszych domach odpowiadają najczęściej specjaliści, jednak im również czasami zdarzają się błędy skutkujące niewłaściwym funkcjonowaniem naszej wentylacji. Obok błędów nieodpowiedniego sposobu wykonania instalacji wentylacyjnych znajdują się również pomyłki w postaci niewłaściwego doboru galanterii wentylacyjnej - elementów do wykończenia instalacji.

Warto zapoznać się z często występującymi błędami podczas instalacji, aby uniknąć ich w przyszłości. Mając je na uwadze, poprawimy wydajność naszej instalacji, a także komfort domowników.

Najczęstsze błędy przy użytkowaniu i wykonywaniu instalacji wentylacyjnych:

  • Brak okresowych przeglądów - cykliczne przeglądy instalacji wentylacyjnych służą sprawdzeniu ich stanu faktycznego. Wykwalifikowany fachowiec w razie potrzeby dokona czyszczenia naszych przewodów wentylacyjnych, a także regulacji natężenia przepływu powietrza.
  • Wykonywanie instalacji bez wcześniejszego projektu - zapobiega to przypadkowemu doborowi elementów składowych, a co za tym idzie nieprawidłowemu funkcjonowaniu systemu.
  • Stosowanie tylko jednego rodzaju anemostatów - rolą anemostatów jest odprowadzanie i doprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Zasadą jest, że na każdy anemostat nawiewny powinien przypadać anemostat wywiewny. Odpowiednią wymianę powietrza osiągniemy jedynie przy stosowaniu obu rodzajów anemostatów - nawiewnych i wywiewnych.
  • Za nisko zlokalizowane kratki wentylacyjne - powinny być osadzone maksymalnie 15 cm od sufitu, gdyż blisko sufitu kumuluje się najwięcej zanieczyszczeń powietrza. Przy nieszczelnej instalacji gazowej może dochodzić również do gromadzenia w tym miejscu gazu ziemnego.
  • Montowanie nawiewników w kuchniach i łazienkach - powodują one zbyt duże wychładzanie się pomieszczeń. W tej sytuacji wystarczającym rozwiązaniem jest otwór wentylacyjny w drzwiach, zapewniający napływ ciepłego powietrza z sąsiadujących pomieszczeń.
  • Niewłaściwa lokalizacja wyrzutni i czerpni powietrza - nie należy umieszczać czerpni obok wyrzutni powietrza, a także przy wywiewce kanalizacyjnej, czy oknie. Takie działanie może skutkować wydobywaniem się niepożądanych zapachów. Należy również pamiętać, że zarówno czerpnia, jak i wyrzutnia nie mogą być niczym przysłonięte, ponieważ może to utrudniać przepływ powietrza, skutkując hałasem.
  • Brak kanałów wywiewnych w pomieszczeniach bez okien - np. w garderobie, czy spiżarni. W takich miejscach najczęściej nie ma okien, co skutkuje utrudnionym odpływem powietrza i szybszym psuciem się żywności, czy specyficznym zapachem ubrań. Dlatego też warto pamiętać o takich pomieszczeniach podczas wykonywania instalacji wentylacyjnej w naszym domu.
  • Nieprawidłowe umieszczenie wylotów kanałów wentylacyjnych nad dachem - najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie podwójnego otworu wylotowego w ścianach bocznych przewodu kominowego, gdyż jeden otwór (w sytuacji wtłoczenia do niego powietrza pod wpływem wiatru) może powodować odwrócenie ciągu.
  • Brak wyregulowania instalacji - powinna być ona odpowiednia ustawiona, aby umożliwić optymalną wydajność systemu.
  • Niewłaściwie dobrane średnice kanałów - średnice kanałów wentylacyjnych powinny się zmniejszać wraz z oddalaniem się od wentylatora. W związku z tym, średnica kanałów pobocznych powinna być mniejsza od średnicy głównych kanałów wentylacyjnych.
  • Niewystarczająca ilość anemostatów w dużych pomieszczeniach - w takiej sytuacji najczęściej nie wystarczy zamontowanie po jednym nawiewników. Przed kupnem anemostatów należy sprawdzić wydajność anemostatu, a także wymagany strumień powietrza, aby odpowiednio dostosować całą instalację do naszego zapotrzebowania.
  • Niewłaściwe umiejscowienie lokalizacji centrali wentylacyjnej - urządzenia wentylacyjne powinny być zlokalizowane w ogrzewanych pomieszczeniach, ponieważ w innym wypadku nawiewane powietrze będzie się za bardzo wychładzać (szczególnie w okresie zimowym).

Zostaw Komentarz

Zaloguj się