Jak zamontować kratkę wentylacyjną

Jak rozmieścić kratki wentylacyjne?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda montaż kratki wentylacyjnej, dowiedzmy się więcej na temat tego, jak elementy te powinny być rozmieszczone w budynku. Odpowiednie ulokowanie kratek jest kluczowe dla zachowania właściwej cyrkulacji powietrza. Stąd warto pamiętać o tym, że elementy te nie mogą być zamontowane w przypadkowych miejscach.

Podstawowa zasada mówi, że kratki wentylacyjne powinno się montować w miejscach, które charakteryzują się największymi stratami ciepła. Istotna jest także wysokość montażu kratek, która regulowana jest ścisłymi normami. Otóż elementy te powinny znaleźć się w odległości maksymalnie 15 cm od sufitu, jeśli montowane są na ścianie. Przykładem modelu ściennego może być kratka wentylacyjna metalowa MT3B, która jest dodatkowo zabezpieczona przed ciepłem i warunkami atmosferycznymi. Warto pamiętać, że kratkę wentylacyjną równie dobrze można umiejscowić w suficie. Właśnie na tej wysokości gromadzą się różnorodne zanieczyszczenia, z którymi sprawnie funkcjonująca instalacja wentylacji, poradzi sobie bez żadnych problemów. Strefa wywiewu pod żadnym pozorem nie powinna znaleźć się tuż przy podłodze. Taka praktyka jest surowo zabroniona. W takim przypadku instalacja nie będzie w stanie poradzić sobie z usuwaniem wilgoci, nieświeżego powietrza czy gazu, którego wyciek jest realnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Kratka wentylacyjna – o czym warto pamiętać?

Kratka wentylacyjna jest niezbędnym elementem wyposażenia takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, w której nie ma okna. Dzięki tej części instalacji wentylacyjnej możliwe jest odprowadzanie zużytego, zbyt ciepłego i pełnego wilgoci powietrza. W efekcie czynniki te nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie albo kondycję mieszkania czy całego budynku. Warto więc pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratek wentylacyjnych ściennych lub sufitowych meblami czy tkaninami, np. zasłonami.

Kratka wentylacyjna jak zamontować ten element?

Jeśli marzy nam się nowa kratka wentylacyjna, montaż tego elementu można przeprowadzić szybko i prosto. Niepotrzebne są nam do tego zadania zaawansowane narzędzia ani fachowa wiedza z zakresu budownictwa. Kratki wentylacyjne są dostępne w różnych kształtach i kolorach, a ponadto wykonane z odmiennych materiałów. W zależności od indywidualnych oczekiwań możemy zdecydować na przykład na czarną kratkę wentylacyjną skośną lub na biały okrągły model.

Krok 1

Pracę rozpoczynamy od demontażu starej kratki. Najpierw podważamy ją, np. za pomocą nożyka, a następnie powoli i bezpiecznie usuwamy z ramki. Samą ramkę możemy łatwo zdemontować z użyciem przecinaka. Pamiętajmy jednak o tym, aby przed montażem nowej kratki, upewnić się, że jest ona dopasowana do wymiarów przelotu.

Krok 2

Po demontażu starego i zużytego elementu sięgamy po nową kratkę wentylacyjną. Przykładamy ją do otworu w ścianie i zaznaczamy jej obrys ołówkiem. Wyznaczenie jej zarysu jest niezbędne do skutecznego montażu. Następnie skuwamy tynk wzdłuż wyznaczonych na ścianie linii. W tym zadaniu również możemy skorzystać z przecinaka. Przykładamy go do wyrysowanej linii, a następnie lekko uderzamy w jego nasadę. Ta część prac powinna być przeprowadzana delikatnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić zbyt dużej części muru.

Krok 3

Po uzyskaniu gotowego otworu należy wyrównać jego brzegi za pomocą gipsu szpachlowego. Masę rozprowadzamy równomiernie za pomocą szpachelki, a następnie wciskamy w nią ramkę od nowo zakupionej kratki wentylacyjnej. Podczas tej czynności mogą pojawić się ubytki, które od razu wypełniamy gipsem. Ramkę można również zamocować za pomocą wkrętów, a następnie uszczelnić ją gipsem budowlanym, a później silikonem.

Krok 4 

Po czasie, w którym masa szpachlowa wyschnie, możemy przejść do wyrównania jej powierzchni. W tym celu warto skorzystać ze specjalnej pacy, na której umieszcza się papier ścierny, lub klocka drewnianego. Wybranym narzędziem z papierem ściernym dokładnie pozbywamy się wszelkich nieestetycznych nierówności.

Krok 5

W przedostatnim kroku oczyszczamy ścianę. Usuwamy z niej wszelki kurz, który pojawił się podczas przeprowadzanych prac. Następnie oczyszczoną powierzchnię malujemy farbą. Tym samym kolorem pokrywamy ramkę, aby całość prezentowała się estetycznie.

Krok 6

Ostatni etap prac obejmuje zamocowanie nowej kratki wentylacyjnej. Aby przeprowadzić jej montaż, należy przyłożyć kratkę do otworu w ścianie. Następnie usuwamy blaszki rozporowe i dociskamy boki kratki, aby solidnie i stabilnie osadziły się w tym miejscu.

Co po montażu kratki?

Po zamontowaniu kratek wentylacyjnych należy pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu, a mówiąc ściślej – konserwacji. Jeśli chcemy cieszyć się nienaganną wentylacją, a tym samym czuć się dobrze w swoim domu, należy dbać o czystość kratek. W tym celu, od czasu do czasu, ale z zachowaniem regularności, powinno się je dokładnie oczyszczać z nagromadzonego kurzu, wszelkiego rodzaju pyłków, a także uporczywego tłuszczu. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko świeże powietrze w domu i właściwą jego cyrkulację, lecz także zadbamy o estetyczny wygląd elementu, jakim jest kratka wentylacyjna.

Zostaw Komentarz

Zaloguj się