Gdzie najlepiej umieścić anemostaty
Wysłano: sty 26, 2023
Kategorie: Czerpnie, anemostaty i kratki wentylacyjne , Wentylacja
Chcąc cieszyć się odpowiednią cyrkulacją powietrza w domu, należy zadbać nie tylko o sprawną instalację mechanicznej wentylacji, lecz także o właściwe rozmieszczenie poszczególnych jej elementów. Jednym z nich jest właśnie anemostat. Co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą? Do czego służy ten komponent i gdzie najlepiej umieścić anemostaty? Przekonajmy się!
Anemostat – czym jest?
Wiele osób zastanawia się, czym jest anemostat. Co to jest? Anemostat to element montowany na wylotach nawiewów mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Komponent ten odgrywa zarówno rolę estetyczną, jak i praktyczną. Najczęściej anemostaty mają kształt koła, kwadratu bądź prostokąta. Wykonane są z tworzywa sztucznego, metalu ocynkowanego albo nieocynkowanego lub innego materiału.
Głównym zadaniem anemostatu jest rozprowadzanie świeżego powietrza w pomieszczeniach. Element ten pełni trojakie zadanie – może być nawiewny, wywiewny bądź nawiewno-wywiewny. Anemostat jest częścią wentylacji mechanicznej, wraz z czerpnią, wyrzutnią, centralą wentylacyjną i siecią kanałów tworzy w pełni sprawny system.
Gdzie zamontować anemostaty?
Anemostaty umieszcza się najczęściej w budynkach takich jak biurowce czy instytucje, w których przybywa masa ludzi. Stosuje się je również w pomieszczeniach, gdzie niezwykle ważna jest równomierna wymiana powietrza. Dlatego też można je spotkać w kuchniach, łazienkach czy toaletach, gdzie niezmiernie ważne jest skuteczne usuwanie pary wodnej i wilgoci. Anemostaty montuje się w sufitach lub na ścianach. Przymocowuje się je za pomocą kołnierzy montażowych. Niezwykle ważna jest ich odpowiednia regulacja, szczególnie wewnętrznej części (grzybków bądź talerzyków).
Montując anemostaty, warto pamiętać o tym, że muszą być one oddalone od ścian, okien i drzwi, w których jest podcięcie wentylacyjne. Elementy te powinny być ponadto umieszczone w odległości 0,15–0,75 m od ścian wewnętrznych, a także ścian zewnętrznych. W przypadku okien powinno zachować się odległość 0,50–1,50 m. Należy unikać montażu anemostatów nad miejscami, w których często przebywają ludzie, np. nad kanapami, łóżkami czy kabinami prysznicowymi, ponieważ wiąże się to z odczuwaniem przeciągu.
Działanie anemostatu
Jak działa anemostat? W zależności od rodzaju elementy te pełnią zróżnicowane funkcje. Anemostaty nawiewne, na przykład anemostat nawiewny VAN150, regulują strumień nawiewanego do wnętrza budynku powietrza. Rozprowadzają je w 2, 3 lub 4 kierunkach. Natomiast zasada działania anemostatów wywiewnych jest zupełnie odwrotna. Te pozbywają się zanieczyszczeń i CO2 z domu, wywiewając zużyte powietrze z pomieszczeń. Przykładem jest model VAW100 o długoletniej trwałości. Z kolei anemostaty nawiewno-wywiewne można nazwać uniwersalnymi. Pracują one dwukierunkowo, jednak są rzadko stosowane, ze względu na niską wydajność w przypadku rozprzestrzeniania i wywiewania powietrza. W tej kategorii warto zdecydować się na przykład na anemostat uniwersalny AN3 polskiej marki Awenta. Aby zapewnić sprawne działanie instalacji mechanicznej wentylacji, w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się anemostaty wywiewne i nawiewne w takiej samej ilości – ich liczba powinna się równoważyć.
Zaloguj się żeby komentować
Zaloguj się