Jak rozpalić w kominku ?

Wysłano: paź 5, 2022

Kategorie: Opał

Jak prawidłowo rozpalić w kominku? To pytanie zadaje sobie wiele osób, a szczególnie nowi posiadacze tych urządzeń grzewczych. Jak się okazuje, proces rozpalania powinien przebiegać według konkretnych zasad. Ważne jest nie tylko ułożenie drewna, lecz także jego odpowiednie podpalenie. Podpowiadamy, jak szybko rozpalić w kominku, jakiego drewna użyć, a także jak wygląda poprawna obsługa tego urządzenia grzewczego. Dzięki tym wskazówkom każdy nowych i długoletni użytkownik kominka będzie mógł cieszyć się efektownym i ekonomicznym ciepłem. 

Jak prawidłowo rozpalić w kominku

Aby cieszyć się odpowiednio rozpalonym kominkiem, wcześniej należy właściwie go przygotować, czyli zapewnić dopływ powietrza. W tym celu wystarczy lekko uchylić drzwiczki, wówczas do wkładu kominkowego dotrze tlen, który jest niezbędny do podtrzymywania ognia. Na efektywność pracy tego urządzenia grzewczego, wpływa również cug oraz rozgrzany komin. Dlatego też warto do środka kominka wrzucić kawałek zmiętego papieru (nie gazety) i go podpalić. Zabieg ten pomoże podgrzać powietrze w kanale kominowym, dzięki czemu będzie ono poruszało się ku górze, tworząc cug. 

Jak ułożyć drewno?

Kolejna bardzo ważna kwestia, to ułożenie drewna w komorze. Drwa układamy na krzyż, czyli na tzw. studnię. Dzięki czemu pomiędzy polanami powietrze będzie mogło krążyć swobodnie i podtrzymywać ogień. Stos powinien mieć od 2 do mniej więcej 4 pięter. Na jego dnie należy umieścić najbardziej kaloryczne i grube drewno, a na samej górze – najcieńsze i rozpałkę. Warto zaznaczyć, że pionowe układanie drewna nie ma większego sensu, ponieważ taka konstrukcja nie tylko od razu się rozpadnie, lecz także nie będzie efektywna.

Układając odpowiednio polana, można zagwarantować sobie nie tylko piękne płomienie, które będą efektownie wyglądać, lecz także zapewnić spore oszczędności. Zarówno ułożenie, jak i właściwe rozpalenie ognia, przekładają się na ekonomiczne zużywanie surowca, czyli drewna. Im mniej polan zużyjemy, tym mniejsze koszty poniesiemy. Warto więc dowiedzieć się, jak podpalać drewno – „z dołu” czy „od góry”. 

Jak rozpalić ogień w kominku?

Najskuteczniejszy sposób rozpalania w kominku to metoda „od góry”. Podpalenie polan na górze stosu powoduje, że komin powoli się ociepla, a następnie powstaje cug, co przekłada się na powolne powstawanie coraz większego ognia, który spala piętro po piętrze stosu drewna. 

Dlaczego nie warto podpalać stosu „od dołu”? Wówczas zarówno komin, jak i sam kominek ogrzewa się znacznie wolniej. Drewno spalane w niskiej temperaturze przy ograniczonym dostępie do powietrza generuje duże kłęby dymu. W ten sposób nie uzyskujemy przyjemnego ciepła, a zabrudzone szyby oraz grube warstwy sadzy na przewodach kominowych. 

Jak powinno wyglądać poprawne dokładanie drewna? 

Chcąc dołożyć drewna do paleniska, należy lekko uchylić drzwiczki, aby uniknąć gwałtownego wyrzutu dymu do pomieszczenia. Powoli je otwieramy i czekamy chwilę, aż różnica ciśnień (w kominku i wnętrzu) się wyrówna. Następnie drzwiczki można już uchylić szerzej, aby swobodnie dorzucić polana. Drewno dokładamy małymi porcjami, za to częściej. Zbyt duża ilość polan doprowadzi do uduszenia się ognia i niepełnego spalania drewna. Istnieje również możliwość odsunięcia żaru na jedną ze stron paleniska i ułożenia nowych polan z drugiej. 

Istotnym elementem poprawnego rozpalenia, a także podtrzymywania ognia w palenisku, jest odpowiednia regulacja powietrza. Powinno być ono doprowadzone poprzez szyber oraz przepustnicę powietrza na dopływie. Te dwa elementy muszą pozostać otwarte przez cały czas, kiedy spalane jest drewno. Zamykamy je częściowo dopiero wtedy, gdy chcemy wygasić palenisko. Jeśli w kominku pozostanie wyłącznie żar, domykamy wszelkie wloty powietrza, aby go dokładnie wygasić. Ponadto dzięki temu, zakumulowane ciepło nie ulotni się poprzez komin. 

Jakie drewno jest najlepsze do palenia w kominku?  

Wiesz już, jak rozpalić w kominku. Warto jednak jeszcze dowiedzieć się, jakie drewno wybrać. Jest to bardzo istotna kwestia, wpływająca na efektywność tego urządzeniach grzewczego. Po pierwsze, najlepszym wyborem będzie drewno pochodzące z drzew liściastych. Podczas spalania, generuje ono mało dymu, nie brudzi wkładu kominkowego ani szyb. Najbardziej wartościowe jest drewno wysokokaloryczne, takie jak grab, buk lub dąb. Twarde gatunki drzew zapewniają najwięcej ciepła. Z kolei miękkie lipy czy topole dobrze sprawdzą się jako podpałka, ponieważ spalają się bardzo szybko. 

Dlaczego nie warto palić drewnem z drzew iglastych? Zawierają one duże ilości żywicy. Przez to podczas spalania takie polana strzelają, rozpościerając w całym wkładzie kominkowym, trudne do usunięcia smugi żywicy. Ponadto takie drewno produkuje sporo dymu i sadzy, która pokrywa ścianki przewodu kominkowego. Co więcej, drewno do kominka musi być odpowiednio suche, czyli sezonowane. Do tego warto pamiętać o tym, że nie wolno palić elementami drewnianymi, które pokryte są substancjami chemicznymi, np. farbami, ponieważ w wysokiej temperaturze, wydzielają one szkodliwe substancje.

Sprawdź pozostałe artykuły blogowe:

Czym palić w kominku ?

Jak palić w kominku ?

Zostaw Komentarz

Zaloguj się