Jak palić w kominku ?

Wysłano: paź 5, 2022

Kategorie: Opał

Zakup kominka jest bardzo dobrą inwestycją. Wprowadza on do wnętrza naturalne ciepło i jest estetycznym elementem wyposażenia. Przed pierwszym uruchomieniem, warto jednak dowiedzieć się, jak prawidłowo palić w kominku oraz jakiego drewna użyć. Dzięki temu będziemy mogli liczyć nie tylko na przyjemne ciepło, lecz także efektywną pracę tego urządzenia – bez nadmiernego dymienia oraz powstawania zanieczyszczeń w przewodach kominowych. Choć użytkowanie kominka wydaje się na pozór bardzo proste, dla wielu osób może być problematyczne. Sprawdźmy zatem, jak efektywnie palić w kominku.  

Jak dobrze palić w kominku? Wybór drewna to podstawowa kwestia 

Podstawowym paliwem stosowanym w kominkach jest drewno. Jego rodzaj oraz jakość ma duże znaczenie dla efektywności paleniska. Wiele osób zastanawia się nie tylko, jak palić w kominku, lecz także, jakie drewno wybrać. Z pewnością niezbyt dobrym wyborem będzie drewno z drzew iglastych. Dlaczego? Zawiera ono sporo żywicy, która w czasie spalania strzela oraz pozostawia trudne do usunięcia plamy. Do tego ten rodzaj drewna generuje sporo dymu i sadzy w przewodach kominowych oraz na ściankach kominka. 

Jeśli chodzi natomiast o drewno z drzew liściastych, jest ono doskonałym wyborem. Nie zawiera żywicy, dzięki czemu nie brudzi kominka. Znakomitym rozwiązaniem jest drewno twarde, takie jak: grab, dąb czy buk, ponieważ wytwarza najwięcej ciepła. Mniej kaloryczne gatunki, np. topola czy lipa są lżejsze, przez co takiego materiału zużywa się dwa razy więcej w porównaniu z drewnem twardym. Interesującą opcją jest również drewno owocowe, które podczas spalania wydziela przyjemny zapach. 

Drewno do kominka – o czym warto pamiętać?

Wybierając drewno do kominka, warto pamiętać o tym, aby było ono sezonowane. Świeżo ścięte drewno słabo się pali, dymi, a także generuje mało ciepła. Opary z takiego drewna zawierają sporo pary wodnej, przez co osadzają się na ścianach i przewodach kominowych, zmniejszając ich żywotność. Najlepsze drewno to takie, które jest odpowiednio suche. Co więcej, każdy użytkownik kominka powinien wiedzieć, że do palenia nie można używać elementów drewnianych. Impregnowane, malowane czy pokryte innymi chemicznymi preparatami drewno, może wydzielać toksyczne związki.

Jeśli chodzi natomiast o podpałkę, czyli drobne patyczki, służące do rozpalania ognia, w tym przypadku dobrze sprawdzą się właśnie niskokaloryczne gatunki drzew, które szybko się rozpalają. Przykładem może być topola. Warto pamiętać, że do rozpalania nie powinno się wybierać gazet. W tym przypadku, tak samo jak z malowanymi czy impregnowanymi elementami drewnianymi, może dojść do wydzielania toksycznych i trujących substancji, zagrażających zdrowiu. 

Jak palić w kominku? Sposób ułożenia drewna

Choć wiele osób układa drewno w kominku na kształt pionowego stosu, jest to błąd. O ile taki sposób wygląda efektownie, o tyle w praktyce jest on nieefektywny. Najlepszą opcją jest stworzenie mniej więcej 4-poziomego paleniska, gdzie poszczególne polana układa się na przemian, prostopadle do siebie, czyli w tzw. studnię. Na dnie powinno się umieścić grubsze, wysokokaloryczne drewno, a na szczycie mniejsze części drewna i rozpałkę. 

Metoda układania na „studnię” jest skuteczna i ekonomiczna. Sposób palenia „od góry” sprawia, że komin powoli i stopniowo się nagrzewa. Dzięki temu powstaje cug, a ogień staje się coraz większy. W ten sposób płomień ogrzewa kolejne warstwy drewna, schodząc powoli do samego dołu stosu. W przypadku rozpalania „od dołu” zarówno komin, jak i kominek rozgrzewają się bardzo wolno. W efekcie drewno pali się w niskiej temperaturze przy ograniczonym dostępie powietrza. Konsekwencją tego są zabrudzone szyby kominka, osadzanie się sadzy w kominie oraz brudnej pary wodnej na ścianach kanału dymowego. 

Dokładanie drewna do kominka 

Sposób dokładania drewna, również ma duże znaczenie, jeśli chodzi o to, jak efektywnie palić w kominku. Kiedy chcemy dołożyć drewna, nie należy gwałtownie otwierać drzwiczek. Należy to robić powoli i spokojnie. Najpierw lekko je uchylamy, a gdy tylko ciśnienie w komorze spalania wyrówna się z tym, w danym pomieszczeniu, możemy drzwiczki otworzyć znacznie szerzej. Warto również pamiętać o tym, żeby nie dorzucać zbyt dużo drewna. Lepiej robić to mniejszymi porcjami, ale częściej. 

Zbyt duża ilość drewna sprawia, że ogień zaczyna się dusić. W konsekwencji drewno nie spala się całkowicie, a w zamian za to, na ściankach wkładu kominkowego oraz na przewodach kominowych osadza się sadza.

Odpowiedni dopływ powietrza 

Podczas palenia w kominku istotny jest nie tylko wybór odpowiedniego drewna, jego ułożenie oraz dokładanie polan w odpowiedniej ilości i czasie. Ważne jest również to, aby zapewnić właściwy dopływ powietrza. Szyber, a także przepustnica powietrza na dopływie to elementy, które powinny być przez cały czas otwarte. W czasie spalania drewna nie można ograniczać dopływu powietrza. Jego zmniejszenie jest możliwe dopiero wtedy, kiedy chcemy powoli wygasić palenisko, a w kominku pozostał wyłącznie żar. 

Sprawdź pozostałe artykuły blogowe:

Czym palić w kominku ?

Jak rozpalić w kominku ?

Zostaw Komentarz

Zaloguj się