Dlaczego w kominku należy palić suchym drewnem?
Wysłano: maj 18, 2020
Kategorie: Opał
Wybór odpowiedniego drewna na opał jest bardzo istotną kwestią. Zależy od tego efektywność wytwarzania ciepła, bezpieczeństwo naszych domów oraz oddziaływanie na środowisko. Opał drzewny jest lepszym wyborem od węgla, ponieważ dzięki dobrej gospodarce leśnej możliwe jest cykliczne odrastanie lasu, z którego pozyskano materiał grzewczy. Węgiel jest natomiast paliwem kopalnym i nieodnawialnym źródłem energii. Dodatkowo, podczas spalania drewna dochodzi do o wiele mniejszej emisji toksycznych i szkodliwych dla środowiska i ludzi gazów.
Jednakże, nie każde drewno jest odpowiednie do stosowania w naszych piecach czy kominkach. Bardzo ważnym parametrem jest procentowa zawartość wilgotności w naszym opale, czyli krótko mówiąc fakt, czy jest to drewno mokre, czy suche.
Podczas palenia mokrym drewnem znaczna część energii jest zużywana do odparowywania wody, przez co dochodzi do wytworzenia mniejszej ilości ciepła. Co więcej, podczas jego spalania dochodzi do powstawania dużej ilości pary wodnej, sadzy i dymu. Doprowadza to do zanieczyszczenia naszego paleniska, szyby kominkowej, a także osadzania się nadmiaru smolistej mazi w przewodzie kominowym, co w konsekwencji może doprowadzić do jego zatkania, a nawet samozapłonu. W wyniku tego może dojść do poważnych uszkodzeń instalacji grzewczej, a nawet przeniesienia się ognia na pozostałą konstrukcję domu. W takiej sytuacji niezbędne jest zadbanie o fachowe wyczyszczenia urządzenia grzewczego oraz zakup specjalistycznych preparatów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Najbardziej efektywne i najlepsze dla nas samych jest palenie drewnem, które ma poniżej 20% zawartości wody. Aby uzyskać taki efekt, należy odpowiednio sezonować drewno, czyli zapewnić odpowiednie warunki podczas jego składowania. Drewno powinno się porąbać na mniejsze kawałki, co zapewni większą powierzchnię parowania, a także zabezpieczyć przed deszczem i wilgocią, co zapobiegnie jego pleśnieniu. Dodatkowo, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, co przyspieszy proces suszenia.
Najlepszym drewnem opałowym są drzewa z gatunku liściastych, ponieważ zawierają mniej żywicy i są gęstsze od drzew iglastych, co przekłada się na efektywność spalania. Bardzo dobrymi gatunkami są m.in. buk, grab, jesion, czy topola.
Należy pamiętać, że w urządzeniach grzewczych nie należy palić starymi meblami. Mimo, iż są one bardzo suche, to ich powierzchnia pokryta jest farbami, bądź lakierami, co będzie skutkowało uwalnianiem dużej ilości toksycznego dymu podczas ich spalania.
Zaloguj się żeby komentować
Zaloguj się