Zasady instalacji kratek wentylacyjnych, czerpni oraz anemostatów w budynkach

Podczas oddychania wdychamy nie tylko znajdujący się w powietrzu tlen, lecz również parę wodną powstającą podczas gotowania i kąpieli, dwutlenek węgla, a także bardzo szkodliwe czynniki takie jak substancje chemiczne, które ulatniają się z farb, czy mebli. Do zniwelowania ich niekorzystnego działania na ludzki organizm potrzebna jest sprawna wentylacja. Właściwy obieg powietrza w budynkach jest warunkiem niezbędnym nie tylko dla utrzymania ich w dobrym stanie, ale przede wszystkim dla zdrowia fizycznego i komfortu jego mieszkańców.

Odpowiednie rozmieszczenie galanterii wentylacyjnej (kratek, anemostatów, nawiewników, wywiewników, czerpni oraz wyrzutni) w budynku gwarantuje właściwy obieg powietrza oraz sprawne funkcjonowanie całego układu wentylacyjnego. Dlatego też zaplanowanie umiejscowienia poszczególnych elementów instalacji powinno zostać dokładnie przemyślane.

Głównym celem urządzeń wentylacyjnych (kratek, anemostatów, nawiewników, wywiewników, czerpni oraz wyrzutni) jest osłona wylotu przewodu wentylacyjnego. Umożliwiają one dodatkowo kształtowanie strugi nawiewanego powietrza. Kratki wyciągowe oraz anemostaty i wywiewniki powinno się instalować w kuchni, łazience oraz toalecie w celu usunięcia szkodliwego powietrza, natomiast nawiewy, które mają doprowadzić świeże powietrze - w salonie i sypialni, czyli w miejscach, w których występuje największe zapotrzebowanie na czyste powietrze. Wymuszona w ten sposób cyrkulacja powietrza powinna skutecznie zapobiec przenoszeniu się zapachów podczas codziennego użytkowania pomieszczeń.

Podczas planowania wentylacji należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie powinno się umieszczać punktów nawiewnych blisko łóżka, biurka, czy drzwi
  • Nie należy montować punktów wywiewnych w podłodze
  • Aby umożliwić swobodny przepływ powietrza, nie należy zapominać o odpowiednich otworach wentylacyjnych w drzwiach między pomieszczeniami

Zostaw Komentarz

Zaloguj się