Jak wyczyścić grilla

Wysłano: sty 3, 2023

Kategorie: Czyszczenie mechaniczne

Przygotowywanie potraw na grillu powinno odbywać się tak samo, jak gotowanie w higienicznych warunkach. Zadbajmy o to, aby ruszt grilla był czysty. W innym wypadku wraz z pysznymi potrawami spożyjemy duże ilości zanieczyszczeń. Jak wyczyścić grill? Podpowiadamy.

Dlaczego należy dbać o czystość grilla?

Przed rozpoczęciem sezonu grillowego, warto zadbać o odpowiednie wyczyszczenie grilla. Należy usunąć z jego powierzchni kurz, a także pozostałe zanieczyszczenia, które osadziły się na nim przez zimę. Co więcej, zanim położymy na ruszcie produkty spożywcze, wówczas również trzeba go przetrzeć. Na urządzeniach przechowywanych na zewnątrz gromadzi się wiele zabrudzeń, cząsteczek kurzu, liści czy niespodzianek, które pozostawiają zwierzęta.

Wiele osób nie stosuje odpowiedniej konserwacji grilla, przez co naraża się na zatrucia pokarmowe. Miłośnicy grillowania na świeżym powietrzu bardzo często zapominają o gruntownym czyszczeniu rusztu po zdjęciu z niego potraw. To poważny błąd. Przypalony tłuszcz obfituje w polimery kwasów tłuszczowych. Są to związki negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Do tego spalone resztki jedzenia, pozostałości po podpałce i inne zanieczyszczenia tworzą toksyczną mieszankę, której lepiej unikać w naszym pożywieniu.

Zapamiętaj: ruszt należy czyścić po każdym użyciu. Resztki jedzenia i tłuszczu zdecydowanie łatwiej usuwa się wtedy, gdy są jeszcze ciepłe. Od czasu do czasu, w sezonie grillowym warto również gruntownie czyścić całe urządzenie. 

Jak wyczyścić grilla, aby cieszyć się zdrowymi i smacznymi potrawami?

Jak wyczyścić ruszt z grilla? Do tego zadania przydadzą się takie akcesoria jak: gąbka, szmatka, szczotka. Oczywiście niezbędne są również środki chemiczne. Jeśli dbamy regularnie o czystość rusztu, wówczas można skorzystać z domowych sposób, np. roztworu sody oczyszczonej z wodą. Tak wykonaną papką smarujemy ruszt, czekamy kilka minut i całość zmywamy wodą. Mocniej przypalone resztki można usunąć mechanicznie – za pomocą szczotki.

Wiele osób do czyszczenia grilla wykorzystuje również takie urządzenia jak myjki ciśnieniowe czy myjki parowe. Są to skuteczne metody, jednak nie każdy dysponuje takimi maszynami. A zakupów sprzętów wyłącznie do czyszczenia grilla wydaje się zbyt dużym wydatkiem.

Jak wyczyścić przypalony ruszt grilla?

Gdy mamy do czynienia z przypalonym rusztem, wtedy zwykłe rozwiązania mogą okazać się niezbyt skuteczne. Jak wyczyścić przypalony ruszt grilla? Najlepszym sposobem będzie sięgnięcie po specjalne preparaty do czyszczenia grilla np. marki Hansa. Taki środek występuje w postaci piany. Rozprowadza się go za pomocą sprayu na powierzchni rusztu i odczekuje kilka minut. W tym czasie, aktywne substancje zawarte w preparacie rozprawiają się z pozostałościami tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, a także innych zabrudzeń. Następnie ruszt należy spłukać wodą i gotowe. W przypadku naprawdę mocno zaschniętego brudu, warto wspomóc się dodatkowo szczotką z twardym włosiem.

Jak wyczyścić grill elektryczny a jak węglowy?

W przypadku tradycyjnego grilla węglowego, należy pamiętać, aby przed czyszczeniem rusztu, z misy usunąć popiół i resztki węgla. Następnie można przejść do oporządzania nie tylko rusztu, lecz także pokrywy. Do tych elementów świetnie sprawdzi się wspomniany wcześniej środek do czyszczenia grilla i solidna gąbka.

Jak wyczyścić grilla gazowego? Ten rodzaj urządzenia ma dość specyficzny ruszt, przypominający patelnię grillową. Aby go wyczyścić, najpierw należy usunąć resztki jedzenia za pomocą specjalnej szpatułki, a następnie przetrzeć jego powierzchnię ręcznikiem papierowym. Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie preparatu do czyszczenia grilla i przetarcie rusztu miękką ściereczką. Należy mieć na uwadze, że ruszt grilla elektrycznego jest podatny na powstawanie zarysowań, więc podczas jego czyszczenia, warto stosować środki chemiczne o delikatnej formule oraz miękkie ściereczki bądź szczotki. Jeśli grill jest wyposażony w pojemniczek na tłuszcz, również trzeba dokładnie go wyczyścić.

Zostaw Komentarz

Zaloguj się