Jak wyczyścić piec ze smoły

Wysłano: sty 3, 2023

Kategorie: Czyszczenie mechaniczne

Regularne i efektywne czyszczenie pieca i komina ze smoły, jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na wydajność systemu kominowego, lecz także bezpieczeństwo mieszkańców danego domu. Zaniedbując konserwację komina, doprowadzamy do zawężenia jego przekroju, co wiąże się z poważnym spadkiem skuteczności odprowadzania spalin.

Smoła w piecu – jak powstaje?

Przyczyn powstawania smoły w piecu i kominie może być kilka. Jedną z nich jest nieodpowiedni sposób palenia. Wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad właściwego użytkowania kotłów, przez co urządzenia te nie tylko pokrywają się smołą, lecz także nie wytwarzają odpowiedniej ilości ciepła. Częstym powodem zasmolenia pieca jest również mokre drewno, szczególnie iglaste, które podczas spalania nie tylko oblepia kocioł, lecz także ściany komina.

Do zasmolenia komina dochodzi również wtedy, kiedy doprowadza się do „ćmienia opału”. To stan, kiedy kocioł działa przy niedostatecznym dopływie powietrza. Wiele osób uważa, że taka praktyka prowadzi do oszczędności paliwa, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Na wydajność systemu grzewczego oraz jego czystość, negatywnie wpływa również przemiarowany piec. Wybór zbyt dużego modelu względem potrzeb danego budynku sprawia, że spalanie zachodzi w niskiej temperaturze, jest ono niepełne i prowadzi do wytwarzania kondensatu.

Przyczyn powstawania smoły może być o wiele więcej. Dlatego tak ważne jest to, aby przed rozpoczęciem używania danego pieca, dokładnie zapoznać się z wytycznymi dot. jego użytkowania. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonym fachowcem.

Jak wyczyścić piec ze smoły?

Odpowiednia konserwacja systemu grzewczego to podstawa, z racji tego wiele osób wciąż zastanawia się, jak wyczyścić piec i komin ze smoły. Po pierwsze, bardzo ważna jest systematyczność. Nie można oczywiście zapominać o tym, że dbanie o system kominowy jest uwarunkowany prawnie. Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek przeprowadzania konserwacji i przeglądów przewodów kominowych.

Czyszczenie komina

Konserwację warto rozpocząć od czyszczenia komina. Dzięki temu podczas porządkowania pieca, nie przedostaną się do niego odpady i szkodliwe substancje z przewodów kominowych. W tym celu warto zastosować „czyszczenie od dołu” za pomocą środków chemicznych, np. proszku do czyszczenia komina Hansa. Taki specyfik umieszcza się w urządzeniu grzewczym, a następnie rozpala ogień. W czasie spalania aktywne substancje pokryją osady ze smoły i sprawią, że staną się one kruche. W konsekwencji same odkleją się, opadną i spalą się.

Czyszczenie komina przeprowadza się również metodą mechaniczną, która również jest bardzo skuteczna. Do tego zabiegu należy wyposażyć się w szczotkę do czyszczenia kominów lub specjalny, obrotowy zestaw do czyszczenia, np. Tajfun lub Hansa. Dużą skuteczność przynosi połączenie metody chemicznej i mechanicznej. Dzięki nim można wyczyścić komin bez wychodzenia na dach.

Czyszczenie pieca

Po wyczyszczeniu komina, możemy przejść do tego, jak wyczyścić piec ze smoły. W tym celu należy wygarnąć ze środka kotła sadzę, popiół i pozostałe zanieczyszczenia, które nagromadziły się podczas czyszczenia komina. Następnie ścianki, brzegi, drzwiczki i inne oblepione elementy warto potraktować twardą szczotką o ostro zakończonym włosiu. Jeśli warstwa smoły nie jest zbyt duża i twarda, skutecznym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie preparatu do czyszczenia kotłów centralnego ogrzewania.

Aby ułatwić sobie usuwanie smoły, najpierw warto ogrzać kocioł, czyli ustawić na sterowniku temperaturę, np. 85°C. Dzięki temu czyszczenie przebiegnie o wiele szybciej. Co ciekawe, w wielu przypadkach rozgrzanie pieca do bardzo wysokiej temperatury może sprawić, że smoła i sadza odpadną same, a nam pozostanie tylko zeskrobanie niewielkich zanieczyszczeń. Jeśli zarówno Twój piec, jak i przewody kominowe są w bardzo złym stanie, skorzystaj z usług fachowców. Dzięki temu unikniesz syzyfowej pracy, a także zadbasz o zdrowie swoje i pozostałych domowników.

Zostaw Komentarz

Zaloguj się