Jakie drewno do kominka wybrać?

Wysłano: paź 5, 2022

Kategorie: Opał

Kominek to niezwykle urokliwy element wnętrza. Decyduje się na niego wiele osób, które chcą cieszyć się naturalnym ciepłem płomieni podczas jesiennych i zimowych wieczorów. O kominek należy jednak odpowiednio dbać. Mowa tutaj nie tylko o wkładzie, przewodach czy kominie. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniego drewna, które zagwarantuje efektywne oraz czyste spalanie. Jakie drewno do kominka będzie najlepsze? Podpowiadamy. 

Drewno drzew liściastych czy iglastych? 

Jakie drewno najlepsze do kominka? Podstawowa kwestia to wybór pomiędzy drewnem pochodzącym z drzew liściastych lub iglastych. Jeśli chodzi o kominki, kategorycznie odradza się stosowania drewna z drzew iglastych. Charakteryzuje się ono dużą zawartością żywicy, która w czasie spalania pozostawia po sobie sporo lepkich i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Takie drewno strzela, generuje sporo dymu oraz sadzy, która osadza się zarówno na ściankach kominka, jak i w przewodzie kominowym. Co więcej, drewno iglaste jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kominków otwartych. Wówczas trzeba liczyć się nie tylko z żywicznymi plamami w najbliższym otoczeniu urządzenia, lecz także możliwością zapalenia się przedmiotów w pobliżu bądź poparzenia się przez domowników.

Drewno liściaste do kominków – bezpieczna i wydajna opcja 

Zupełnie inaczej jest w przypadku drewna z drzew liściastych. Jest ono pozbawione wad, które są charakterystyczne dla drewna iglastego. Drewno liściaste równo się spala, zawiera śladowe ilości żywicy, a do tego nie wytwarza dużej ilości dymu. Dzięki temu wkład kominkowy, szyba, a także przewody kominowe są znacznie czystsze i pozostają w lepszej kondycji na dłużej. Gatunki drzew można podzielić na: twarde i miękkie. Te pierwsze cechują się wysoką kalorycznością, zapewniają dużą ilość energii cieplnej. Z kolei gatunki miękkie szybko się spalają i są mało kaloryczne, dlatego doskonale nadają się na rozpałkę, umieszczają na szczycie paleniska utworzonego w kominku. 

Jakie drewno do kominka wybrać? Który gatunek jest najbardziej wartościowy?

Ustaliliśmy już, że najlepszym wyborem do kominka jest drewno z drzew liściastych, pochodzące z twardych gatunków. Warto wiedzieć, że takie drewno ma blisko dwa razy większą wydajność niż drewno miękkie. Dlatego wybierając materiał na opał, lepiej postawić na efektywniejszy i bardziej kaloryczny rodzaj, który trzeba będzie rzadziej dokładać do ognia i w efekcie zajmuje mniej miejsca, jeśli chodzi o składowanie. Jakie jednak konkretnie drewno wybrać? 

  • Grab – to drewno uważane za najlepszą opcję. Ma najwyższą wartość opałową. Spala się spokojnie i wolno. Chociaż nie tworzy dużego płomienia, zapewnia dużo ciepła. 

  • Dąb – ten gatunek spala się bardzo długo i wolno. Ponadto również gwarantuje dużo ciepła, dzięki wysokiej kaloryczności. 

  • Buk – tak jak poprzednie gatunki, cechuje się wysoką wydajnością i kalorycznością. Zapewnia spokojne i długie spalanie, a do tego odznacza się niewielką zawartością kory. 

  • Jesion – to gatunek, który pomimo tego, że daje dużo ciepła i wolno się spala, jest rzadko stosowanym materiałem opałowym. Wynika to z faktu, że jest bardzo twardy, przez co ciężko go rąbać na mniejsze kawałki. 

  • Drzewa owocowe – cechują się równomiernym spalaniem. Ich największą zaletą jest jednak przyjemny aromat. 

Często wykorzystywanym drewnem do kominka jest również brzoza, która ma średnią kaloryczność. Łatwo płonie i szybko się spala, jednak daje równy płomień, a do tego zawiera niewiele substancji smolistych. Jeśli chodzi o miękkie gatunki drewna, które można wykorzystać jako rozpałkę, są to m.in.: topola i olcha.

Jakie powinno być drewno do kominka? 

Jakie drewno najlepiej do kominka wybrać, aby było wydajne i efektywne? Z pewnością sezonowane, czyli odpowiednio suche. Drzewo, które zostało dopiero ścięte, zawiera do 70% wody. Z racji tego ma bardzo małą wartość opałową. Oznacza to, że daje mało ciepła, nieefektywnie płonie, a do tego wydziela ogromne ilości dymu. Opary z dużą zawartością dymu osadzają się na elementach kominka oraz przewodach kominowych, skracając żywotność całego systemu grzewczego. W związku z tym zawsze należy pamiętać o właściwym wysuszeniu drewna. Najlepiej porąbać je na szczapy i pozostawić na rok lub dwa w przewiewnym miejscu. W tym czasie powinny stać się całkowicie suche. 

Czym nie palić w kominku?

W kominku nie powinno się palić drewnem mokrym. Należy jednak pamiętać, że najgorszą i niebezpieczną dla zdrowia opcją, jest palenie elementami drewnianymi, które pokryte są farbą, impregnatem lub innymi substancjami chemicznymi. W kontakcie z ogniem powłoki te ulegają spaleniu, a przez to wydzielają toksyczne opary, które mogą zaszkodzić mieszkańcom danego budynku. 

Gdzie kupić drewno do kominka?

Drewno niesezonowane, można zakupić w nadleśnictwach. Dostępne jest ono w pociętych balach o półmetrowej lub metrowej długości i różnej grubości. Jeśli zależy nam jednak na sezonowanym i gotowym do użycia materiale, lepiej wybrać się do tartaków lub składów opałowych. W miejscach tych zwykle można liczyć na zakup gotowych, już pociętych szczap. 

Zostaw Komentarz

Zaloguj się