Ogrzewanie kominkiem całego domu - czy jest to możliwe ?
Wysłano: paź 5, 2022
Kategorie: Opał
W nowo powstałych domach odchodzi się od klasycznych metod ogrzewania na rzecz kominka. Takie rozwiązanie jest marzeniem wielu osób. Kominek jest bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym, a do tego zapewnia efektywne ogrzewanie budynku, jeśli zostanie wyposażony w specjalne systemy. Jak wygląda ogrzewanie kominkiem w domu? Przekonajmy się!
Kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP) – proste i wydajne ogrzewanie domu
System DGP, czyli Dystrybucja Gorącego Powietrza to prosty, ekonomiczny i wydajny system kominkowy, który cieszy się rosnącą popularnością. Taki kominek do ogrzewania domu sprawdza się doskonale w przypadku budynków piętrowych oraz parterowych. Ogrzewanie domu kominkiem DGP polega na ogrzaniu wkładu kominkowego, a następnie transportowaniu ciepła poprzez system izolowanych przewodów i kanałów do pozostałych pomieszczeń, znajdujących się w danym budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie budowy DGP już na etapie projektowania domu. Jeśli jednak decydujemy się na generalny remont, również możemy pokusić się o taki system.
Z jakich elementów składa się system DGP?
Główną częścią systemu DGP jest wkład kominkowy. Warto zdecydować się na wkład odznaczający się wysoką sprawnością cieplną, który przeznaczony jest do stałego grzania. Element ten powinien ponadto cechować się niskim zużyciem drewna oraz długim czasem palenia na jednorazowym załadunku opału. Centrum systemu DGP jest natomiast aparat nawiewny. Decyduje on o efektywności ogrzewania, dlatego powinien być dopasowany do rozmiaru instalacji DGP. Istotny jest również filtr powietrza, który ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu, przemieszczającego się wraz z cyrkulującym powietrzem. Decydując się na wykonanie systemu DGP, nie można również zapomnieć o kształtkach, elastycznych aluminiowych kanałach, anemostatach oraz kratkach, które montuje się w okapie kominka.
Rodzaje systemu DGP
Kominek DGP może rozprowadzać gorące powietrze na dwa sposoby:
-
grawitacyjny – sprawdza się w przypadku chęci ogrzania pomieszczenia, w którym znajduje się kominek oraz wnętrz sąsiadujących. System ten wykazuje dużą skuteczność w odległości maksymalnie 3 metrów od czopucha. Układ grawitacyjny jest ekonomicznym rozwiązaniem i cechuje się niską awaryjnością. Nie nadaje się jednak do ogrzewania większych budynków, które składają się z kilku pięter. Ponadto sterowanie jego pracą jest dość ograniczone.
-
wymuszony – jeśli chcemy ogrzać pomieszczenia znajdujące się dalej niż 3 metry od czopucha kominka, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie układ wymuszonej dystrybucji powietrza. Podstawą tego systemu jest nawiew (turbina), którego zadaniem jest zasysanie gorącego powietrza, produkowanego przez wkład kominkowy. Następnie jest ono transportowane poprzez kanały do kolejnych pomieszczeń. System wymuszony nie zawiera wad, którymi obarczony jest układ grawitacyjny. Ponadto można nim łatwo sterować, dzięki aparatowi nawiewnemu. Jest to rozwiązanie nieco droższe, jednak zdecydowanie bardziej wydajne w przypadku obszernych budynków.
Jakie zalety ma system DGP?
Z pewnością dla wielu osób największą zaletą systemu DGP będzie niski koszt jego montażu oraz eksploatacji. Układ Dystrybucji Gorącego Powietrza jest ponadto niezależny od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej oraz gazu. Jeśli dojdzie do awarii prądu bądź przerw w dostawie gazu, kominek w systemie DGP wciąż będzie zapewniał mieszkańcom danego budynku ciepło. DGP to również niezawodny oraz niemal bezawaryjny system, ponieważ nie zawiera on wielu elementów, które mogłyby się zepsuć. Ostatnią cechą kominków DGP jest to, że zapewniają one natychmiastowy wzrost temperatury w pomieszczeniach.
Jakie wady ma system DGP?
Jeśli chodzi natomiast o wady systemu DGP, z pewnością należy wspomnieć o tym, że rozwiązanie to wymaga stałego nadzoru. Gdy nikt nie będzie dorzucał opału, płomień zgaśnie, a pomieszczenia szybko się wychłodzą. Ponadto system ten nie pozwala na precyzyjne regulowanie temperatury. Ostatnią dość ważną wadą kominka z DGP jest fakt, że ogrzewa on wyłącznie wnętrza, a nie wodę użytkową. Z tego względu DGP należy traktować bardziej jako dodatkowe źródło ogrzewania.
Kominek z płaszczem wodnym – ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych kotłów centralnego ogrzewania
Płaszcz wodny to specjalnie ukształtowany zbiornik, mówiąc ściślej, jest to osłona z podwójnymi ściankami, pomiędzy którymi znajduje się przepływająca woda. Zadaniem płaszcza jest magazynowanie i przekazywanie energii cieplnej. Ogrzana woda służy zarówno do zasilania instalacji c.o., jak i podgrzewania wody użytkowej. Działanie kominka z płaszczem wodnym opiera się na wymianie ciepła pomiędzy spalinami a wodą, która przepływa poprzez płaszcz. Kominek ten jest połączony z grzejnikami za pomocą wymiennika ciepła. Kominek z płaszczem wodnym działa tak samo jak zwykły kocioł na paliwo stałe. Z racji tego, są to urządzenia, które łączą funkcję klasycznego kominka ze standardowym kotłem.
Czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?
Taki kominek, jako ogrzewanie domu, jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym i wydajnym. Umożliwia racjonalne zarządzanie ogrzewaniem. W skali roku, dzięki kominkowi z płaszczem wodnym można zaoszczędzić nawet 30% kosztów w porównaniu z tradycyjnym piecem. Ponadto taki kominek jest urządzeniem wielozadaniowym – pozwala ogrzać nie tylko pomieszczenia, lecz także wodę użytkową, co w przypadku systemu DGP jest niemożliwe. Co więcej, kominek z płaszczem wodnym charakteryzuje się ogromną sprawnością i wydajnością. To zasługa szczelnego płaszcza wodnego, który otacza niemal całą komorę spalania, oprócz szyby frontowej. Taki system ogrzewania umożliwia ogrzanie dużych powierzchni za pomocą nie tylko grzejników ściennych, lecz także ogrzewania podłogowego.
Wady kominka z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym pracuje w dwóch obiegach – zamkniętym i otwartym, dlatego jego montaż jest dość trudny, czasochłonny i kosztowny. Kolejną wadą tego systemu jest fakt, że wymaga on stałej obsługi oraz przygotowania odpowiedniej ilości opału. Co więcej, nierzadko połączenie działania kominka z płaszczem wodnym np. z kotłem gazowym może być bardzo problematyczne i wymagające zastosowania dodatkowych rozwiązań, chroniących przed przegrzaniem układu, np. wężownicy schładzającej.
Zaloguj się żeby komentować
Zaloguj się