Kominki wolnostojące - Piece koza jak podłączyć ?
Wysłano: paź 5, 2022
Kategorie: Opał
Kominki wolnostojące wracają do łask! Tego typu sprzęty coraz częściej pojawiają się w wielu domach. Piecyk koza jest interesującą alternatywą dla klasycznego kominka lub pieca kaflowego. Kozy można montować w różnych pomieszczeniach, w których instalacja innych rozwiązań jest niemożliwa. Co ważne, umieszczenie kominków wolnostojących nie musi być zaplanowane już na etapie projektowania domu. Montaż takich piecyków można przeprowadzić samodzielnie w dowolnym momencie. Należy tylko odpowiednio się przygotować i przestrzegać zaleceń producenta danego urządzenia grzewczego, zawartych w instrukcji. Zastanawiasz się, jak podłączyć piecyk koza? Podpowiadamy!
Gdzie umieścić kominek wolnostojący koza?
Aby zapewnić sobie bezpieczne użytkowanie urządzeń grzewczych, jakimi są kominki wolnostojące kozy, należy umieścić je w odpowiednim miejscu i pamiętać o kilku ważnych aspektach. Podłoga, na której zostanie ustawiony piecyk koza, nie powinna być wykonana z materiałów łatwopalnych, takich jak drewno czy gumolit. Pod kominkiem, a także wokół niego, najlepiej zastosować płytki odporne na wysokie temperatury lub ochronić podłogę płytami z blachy bądź szkła hartowanego.
Kominki wolnostojące koza mogą stać zarówno w kącie, jak i na środku pokoju. Wszystko zależy od tego, jak rozplanujemy sobie pomieszczenie i jakie miejsce zapewni nam optymalne grzanie nawet podczas najmroźniejszych zim. Jeśli chodzi o umiejscowienie tego typu sprzętu, to mamy tutaj dowolność. Należy jednak pamiętać, aby zastosować odpowiedni system kominowy izolowany z wentylacją. Uchroni nas to przed cofaniem się spalin, które w konsekwencji może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia!
Jeśli natomiast chodzi o ściany, te nie powinny być wyłożone tapetą. Niebezpiecznym i łatwopalnym rozwiązaniem mogą okazać się także klasyczne płyty gipsowo-kartonowe. Jeżeli natomiast chcemy ustawić piecyk koza przy ścianie, lepiej zainwestować w specjalne, odporne na wysokie temperatury płyty krzemianowo-wapniowe takie jak np Proisol. Kominy dwuścienne z blachy stalowej żaroodpornej w takim wypadku mogą okazać się dobrym wyborem. Są one wykonane z wysokiej jakości blachy chromniklowej o różnej grubości i posiadają dobrą izolację termiczną.
O czym powinniśmy pamiętać, podłączając kominki wolnostojące? Montaż krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć kominek wolnostojący, to spieszymy z pomocą! Na samym początku powinniśmy przygotować się odpowiednio do montażu. Ważne jest przygotowanie podłogi oraz ścian, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Gdy już to zrobimy, musimy zająć się przystosowaniem odprowadzania spalin. Jeśli chcemy skorzystać z obecnego komina, warto przeprowadzić jego kontrolę i w razie potrzeby konserwację. Powinniśmy również w nim umieścić nowy wkład ze stali kwasoodpornej. Krok ten jest niezbędny, jeśli chcemy, by nasza koza była zamontowana zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami budowlanymi.
Jeśli natomiast nasz obecny komin z jakichś względów nie nadaje się do montażu kominka wolnostojącego typu koza lub nie mamy komina, to powinniśmy zdecydować się na postawienie nowego. Może to być komin murowany z dedykowanym wkładem lub stalowy, z którego montażem powinien poradzić sobie każdy. W takich przypadkach warto zdecydować się na system kominowy izolowany z podwójną wentylacją ERFE UNI. W jego skład wchodzi najlżejsza na rynku obudowa oraz otulina wykonana z wełny skalnej marki Rockwool, która jest całkowicie niepalna i zaimpregnowana olejem mineralnym (hydrofobizowana). Ta ostatnia cecha sprawia, że komin łatwo nie wilgotnieje. Podobnymi cechami charakteryzuje się system kominowy izolowany bez wentylacji ERFE UNI.
Kominki wolnostojące kozy montuje się w taki sposób, by połączenie z wylotem do komina było możliwie jak najkrótsze. Warto przygotować otwór w ścianie na wysokości króćca w piecu. Dzięki temu sama rura wylotowa będzie mieć do kilkudziesięciu centymetrów i nie będzie zbytnio się nagrzewać. Wiele modeli posiada króciec na górnej płycie obudowy piecyka. W takim przypadku można zastosować kolanko. Krótkie przyłącza, takie jak przyłącza kominowe z czarnej stali to również aspekt wizualny. Nie będą szpecić naszego pomieszczenia, co z całą pewnością doceni wiele osób.
Sama koza bezwzględnie musi zostać podłączona do odpornego na wilgoć i wysokie temperatury przewodu dymowego. Co ważne, musi być on szczelny, a jego średnica nie może być mniejsza, niż średnica wylotu spalin. Podczas montażu powinniśmy pamiętać również o zastosowaniu kanału doprowadzającego powietrze, które jest niezbędne w procesie spalania. Pomocna może okazać się również przepustnica. Za jej pomocą w łatwy sposób będziemy mogli regulować ilość powietrza, a co za tym idzie, temperaturę oraz szybkość spalania opału.
Piec typu koza montuje się z wykorzystaniem rur żaroodpornych. Przy ich wyborze nie warto oszczędzać – to od nich będzie zależeć procent wydajności naszego piecyka wolnostojącego. Do korpusu piecyka montuje się wszystkie niezbędne elementy dodatkowe, takie jak na przykład nóżki czy drzwiczki, jeśli nie są zamontowane fabrycznie.
Jak widać, montaż piecyka koza nie jest bardzo skomplikowany. Przy odpowiednim zapale i minimum zdolności manualnych powinniśmy poradzić sobie z nim samodzielnie. Należy jednak przy tym zadaniu pamiętać o trzymaniu się przepisów budowlanych oraz BHP. Musimy również podążać za wskazówkami przekazanymi przez producenta w instrukcji montażu.
Zaloguj się żeby komentować
Zaloguj się