Czyszczenie komina po sezonie grzewczym

Wysłano: mar 3, 2021

Kategorie: Czyszczenie mechaniczne , Czyszczenie komina

Jak czyścić komin?

Aby kominek lub piec na drewno mógł prawidłowo funkcjonować, komin musi być regularnie czyszczony. Sadza, powstająca w wyniku spalania drewna, osadza się na wewnętrznej powierzchni komina, co prowadzi do zwężenia jego otworu. W wyniku tego ścianki komina nie nagrzewają się dostatecznie, a ciąg kominowy zmniejsza się i jest zbyt słaby. Może to powodować, że do wnętrza pomieszczenia dostaje się tlenek węgla i dym a także wzrasta ryzyko pożaru – sadza składa się głównie z węgla a jej zbyt duży osad w kominie może ulec zapłonowi. Pożar sadzy to zjawisko bardzo niebezpieczne, a sam pożar jest trudny do opanowania – zazwyczaj jego efektem jest trwałe uszkodzenie komina które kończy się jego rozbiórką.

https://www.youtube.com/watch?v=3oZHY_Mk5wE

Czyszczenie komina powinno odbywać się regularnie, co najmniej cztery razy w roku. Jest to wymóg nałożony na właścicieli domów jednorodzinnych rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obowiązkowa kontrola przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych również powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku, zgodnie z art. 62 ust. 1 Prawa budowlanego. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości do 500 zł.

Czyszczenie przewodów kominowych po sezonie grzewczym to konieczność – dzięki temu łatwiej będzie ocenić stan komina w trakcie inspekcji kominiarskiej. Rury kominowe mogą być czyszczone mechanicznie i chemicznie. Czyszczenie komina jest wskazane, jeśli grubość zanieczyszczeń na ściankach przekracza 2 milimetry. – to ostatnie zdanie bym wyrzucił

 

Podstawowe zasady czyszczenia mechanicznego

Kominek otwarty z bezpośrednim paleniskiem można czyścić nie od dachu, lecz od dołu (od strony paleniska). Do tego celu doskonale się sprawdza Zestaw Tajfun.

  1.        Przygotowanie
  •          Nigdy nie używaj zestawu Tajfun do czyszczenia ciepłego (rozgrzanego komina). Czyszczony komin musi być wystudzony.
  •          Chcąc uniknąć zabrudzeń rozłóż folię malarską na podłodze w miejscu, w którym będziesz czyścił.
  •          Zabezpiecz otwór przez który będziesz czyścić komin przyklejając do niego arkusz z tworzywa sztucznego. Wykonaj małe nacięcie w arkuszu - na tyle duże, aby zmieściło główkę szczotki.
  •          Przymocuj główkę szczotki do pręta. Przedłuż szczotkę, przymocowując dodatkowy pręt. Przymocuj adapter wiertarki do drugiego pręta. Przymocuj adapter do wiertarki elektrycznej. Włóż szczotkę wraz z prętem do przewodu kominowego przez wykonane wcześniej nacięcie w arkuszu.
  1.        Czyszczenie komina
  •          Włącz wiertarkę i rozpocznij czyszczenie przewodu kominowego poruszając obracającą się szczotką w górę i w dół. W miarę możliwości zacznij od wolniejszych obrotów i zwiększaj je wraz z pojawieniem się osypującej sadzy.
  •          Ostrożnie zwiększaj zasięg szczotki przedłużając jej długość poprzez dodawanie kolejnych prętów.
  •          Nigdy nie wolno obracać szczotki w jednym miejscu zbyt długo: za każdym razem ruchowi obrotowemu szczotki musi towarzyszyć ruch manualny w górę i w dół.
  •          Rozłącz każdy pręt jeden po drugim podczas wyciągania, używając zwężonego końca klucza sześciokątnego.
  1.        Czyszczenie urządzenia
  •          Usuń sadzę, która opadła z przewodu kominowego przy pomocy odkurzacza kominkowego. Opadniętą sadzę można też usunąć przy pomocy zmiotki i szufelki.
  •          Opłucz główkę szczotki i pręty w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, a następnie osusz.

 

Czyszczenie chemiczne

Chemiczne czyszczenie komina z sadzy następuje w wyniku reakcji chemicznej. Podczas rozpalania do paleniska dodawane są produkty HANSA, które podczas spalania reagują z sadzą, kruszą ją i powodują jej opadanie. Różnorodność środków chemicznych do czyszczenia kominów jest dość szeroka. Może to być proszek, polano, saszetki itp. Wszystkie one są oczywiście nieszkodliwe dla kominów.

Środki do usuwania sadzy z kominów zmniejszają masę i grubość osadów kreozotowych oraz pomagają zapobiegać pożarom w kominach.

Najczęściej stosowanym środkiem czyszczącym jest Efektywny środek do usuwania smoły. Zawarte w nim dodatki, podczas spalania tworzą lotne substancje, niszczące osady na ścianach komina. Preparat ma długotrwałe działanie. W wyniku spalania osad staje się cieńszy, bardziej kruchy i pod swoim ciężarem osypuje się do paleniska, skąd można go łatwo usunąć. Polano Hansa jest wygodniejsze w użyciu – służy podobnie jak Efektywny środek do usuwania smoły do czyszczenia wszelkich typów palenisk na paliwo stałe – kominków, kotłów czy pieców wolnostojących.

Środki chemiczne nie zastępują regularnych przeglądów i czyszczenia komina. Jeśli piec lub kominek nie jest używany częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu, wystarczy przeprowadzić czyszczenie chemiczne przed i po sezonie grzewczym. W przypadku codziennego palenia, kominek czyści się dwa razy w sezonie. Komin pieca na drewno używanego do ogrzewania musi być czyszczony co 2 miesiące.

Jak wspomniano powyżej, czyszczenie komina jest obowiązkową, regularną procedurą, która jest niezbędna do bezpiecznej i wysokiej jakości pracy pieca lub kominka. Po zakończeniu tego procesu konieczna jest kontrola stanu komina i ewentualna naprawa. W celach profilaktycznych stosuje się chemiczne metody czyszczenia. Tylko tradycyjne czyszczenie mechaniczne przeprowadzone przez profesjonalistę gwarantuje 100% rezultat. Prawdziwy specjalista nie tylko go wyczyści, ale również sprawdzi jego stan przy pomocy specjalnych lusterek lub kamer video. Jeśli chcesz, aby Twój piec/ kominek służył Ci przez wiele lat, powierz tę pracę profesjonalistom.

Czy czyszczenie komina jest konieczne?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak, jest to konieczne. Przyjrzyjmy się, czym właściwie jest komin. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj urządzenia służącego do przepływu dymu. Jest to pionowy kanał o przekroju okrągłym lub prostokątnym przeznaczony do odprowadzania produktów spalania paliw do atmosfery. Komin tworzy naturalny ciąg, który sprawia, że niezbędne powietrze dostaje się do paleniska i usuwa z niego gaz. Paliwo nie spala się całkowicie bez pozostałości (sadzy), która wraz z dymem unosi się do komina. Osadza się ona na ściankach komina, tworząc osad, który z czasem staje się coraz grubszy. Zmniejsza się średnica komina i zmniejsza się ciąg, a tym samym komin przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. Aby tego uniknąć, konieczne jest okresowe usuwanie sadzy. W przeszłości, gdy powszechne było ogrzewanie piecami na drewno, kominiarze byli bardzo popularni. W dzisiejszych czasach również istnieją profesjonalne firmy kominiarskie, ale można sobie poradzić z tym procesem na własną rękę.

Dlaczego komin się brudzi?

Tworzenie się sadzy jest procesem naturalnym, ale istnieje szereg czynników, które wpływają na stopień zanieczyszczenia sadzy i szybkość jej rozprzestrzeniania się, np.:

  •          Stosowanie paliwa niskiej jakości. Surowe, wilgotne drewno zwiększa ilość sadzy, a sadza z drewna iglastego jest bardziej lepka, przenikliwa i gorzej się ją czyści ze względu na zawartość żywicy;
  •          Spalanie śmieci – jest to absolutnie niedopuszczalne przede wszystkim ze względu na jakość powietrza którym oddychamy
  •          Słaba jakość murów kominowych z problematycznymi miejscami lub po prostu wąską rurą;

Zostaw Komentarz

Zaloguj się