Wydajne korzystanie z urządzeń grzewczych

Podczas spalania drewna tak naprawdę palą się wydzielające się z niego gazy palne: tlenek węgla, wodór, metan. Ogień to zjawisko będące wynikiem reakcji chemicznej, w trakcie której paliwo reaguje z tlenem. Podczas spalania gazów wydzielających się z drewna, widzimy dym. Czarny dym tworzy węgiel drobnocząsteczkowy - sadza i ciężkopalne opary kreozotu. Te dwie substancje powodują największe niebezpieczeństwo dla użytkowników i urządzeń, gdyż wydzielająca się podczas spalania drewna para wodna "skleja" je, schładza i uniemożliwia spalenie. Doprowadza to do braku możliwości usunięcia ich wraz z dymem oraz do osadzania się ich na elementach urządzeń grzewczych i komina. Minimalna ilość tych substancji nie pozwala na normalne działanie urządzania grzewczego, powodując zmniejszenie jego sprawności, przyspieszenie zużycia i korozję. Osady smoły i sadzy zatykają komin, a następstwem jego może być bardzo groźna sytuacja - zapłon, czego konsekwencją będzie pożar całego budynku.

Można jednak zapobiec tak niebezpiecznym okolicznościom. Zalecamy Państwu produkt firmy Hansa, której jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce - Efektywny preparat do usuwania smoły. Jest to bardzo skuteczny środek składający się z mieszanki specjalnych kryształów: część z nich katalizuje proces spalania drewna (dzięki czemu znajdująca się w drewnie smoła rozkłada się na palne gazy), a inne w wysokiej temperaturze wydzielają gaz (który reaguje z osadem smoły doprowadzając do rozbicia jego struktury). Działanie preparatu powoduje pozostanie wyłącznie kruchych resztek smoły, które osypując się w dół przewodu kominowego ulegają rozpadowi termicznemu i spaleniuEfektywny preparat do usuwania smoły doprowadza do odparowania wody - zasadniczego składnika utrzymującego osadzoną smołę. Systematyczne stosowanie preparatu zapewnia czystość systemu grzewczego nie zwiększając kosztów ogrzewania oraz umożliwia nieprzerwaną pracę z pełną mocą.

Ogrzewając efektywnie dom, możemy cieszyć się dobrym zdrowiem, a także odpowiednim komfortem cieplnym. Właściwie i wydajnie użytkowane urządzenia grzewcze przekładają się również na spore oszczędności, jeśli chodzi o wszelkie opłaty związane z energią cieplną. Ważne jest jednak, aby już na samym początku odpowiednio dobrać urządzenie grzewcze do danego budynku i jego specyfiki. Wyróżnia się ich kilka rodzajów, które można zróżnicować m.in. przez wzgląd na rodzaj paliwa, jakim są zasilane. 

Aby wybrać najefektywniejszą opcję, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który zajmuje się wykonywaniem projektów instalacji. Osoba ta weźmie pod uwagę np. takie czynniki jak: rodzaj zastosowanych w budynku okien, grubość ścian czy liczbę mostów termicznych. W ten sposób będzie można oszacować, jak wygląda zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego oraz, jaki sposób ogrzewania będzie najlepszy i najwydajniejszy. 

Jakie wyróżnia się rodzaje instalacji grzewczych?

Ze względu na rodzaj, a także typ paliwa, wykorzystywanego do zasilania, wyróżnia się różnorodne urządzenia grzewcze. Rodzaje instalacji grzewczych można podzielić na: 

  • Urządzenia zasilane paliwem stałym – drzewne, pelletowe i węglowe, 

  • Urządzenia gazowe, czyli kotły kondensacyjne i zwykłe, 

  • Gruntowe, powietrzne, wodne i powietrzno-wodne pompy ciepła, 

  • Działające na podczerwień, panelowe lub grzejnikowe urządzenia elektryczne, 

  • Urządzenia hybrydowe, czyli takie, które łączą w sobie kilka technologii. Przykładowo kocioł gazowy z pompą ciepła,

  • Ogniwa paliwowe i mikrokogeneracje. 

Jak wydajnie korzystać z urządzeń grzewczych?

Niezależnie od tego, jakie urządzenia grzewcze w domu posiadamy, ważne jest ich odpowiednie użytkowanie. Dlatego jeszcze przed pierwszym użyciem, należy dokładnie zapoznać się z treścią instrukcji obsługi dołączonej do danego produktu. Warto również skonsultować się ze specjalistami, u których dane urządzenie zakupiliśmy. W ten sposób będziemy w stanie mądrze, efektywnie, bezpiecznie i oszczędnie ogrzewać budynek. 

Regularne przeglądy techniczne 

Pierwszą bardzo ważną kwestią jest regularne wykonywanie przeglądów. Każdy właściciel budynku zobowiązany jest do dbania o tę kwestię prawnie. Za zaniedbanie przewodów kominowych, można zostać ukaranym mandatem, a w przypadku pożaru ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Ponadto powinno się także dbać o czystość i drożność kominów. Do tego celu służą środki chemiczne, takie jak wspomniany wcześniej preparat marki Hansa lub urządzenia mechaniczne takie jak szczotki czy obrotowe zestawy do czyszczenia komina. Warto jednak pamiętać, że gruntowne czyszczenie przewodów kominowych (od góry) powinien przeprowadzać wyłącznie doświadczony specjalista. Wykonanie przeglądu technicznego dotyczy również właścicieli budynków, które wyposażone są w niemal bezobsługowe systemy, takie jak pompa ciepła. 

Odpowiednia izolacja domu 

Jeśli nasz dom jest już starszym budynkiem, prawdopodobnie jego izolacja nie będzie najlepsza. To z kolei przekłada się na uciekanie ciepłego powietrza z wnętrza. Wówczas niezależnie od tego, jaki system ogrzewania posiadamy, nie będzie on w stanie działać wydajnie i oszczędnie. Dlatego należy upewnić się, że szczególnie okna i drzwi są odpowiednio zabezpieczone. Powinno się również pamiętać o tym, aby nie wietrzyć pomieszczeń, jednocześnie ustawiając moc grzejników na maksymalny poziom. 

Drobne czynności przekładające się na większą wydajność ogrzewania 

Chcąc korzystać wydajnie z urządzeń grzewczych, warto pamiętać o drobnych czynnościach, które pomogą zaoszczędzić energię cieplną. Mowa tutaj m.in. o stosowaniu ekranów zagrzejnikowych, nie zasłanianiu kaloryfera meblami czy suszeniu na nim ubrań. Przed sezonem grzewczym należy również odpowietrzyć grzejniki, aby nie dopuścić do rozregulowania instalacji c.o. Świetnym rozwiązaniem są także regulatory temperatury, dzięki którym można ustawić preferowany poziom ciepła w konkretnych pomieszczeniach. Z racji tego, przykładowo w kuchni, w której zwykle jest cieplej podczas gotowania, można ustawić niższą temperaturę. Dostosowując ciepło do każdego pomieszczenia, można poczynić spore oszczędności. 

Zostaw Komentarz

Zaloguj się