Jak powstaje sadza i sposoby jej usuwania

Podczas spalenia drewna tak naprawdę palą się wydzielające się z niego gazy palne: tlenek węgla, wodór, metan. Ogień to zjawisko będące wynikiem reakcji chemicznej, w trakcie której paliwo reaguje z tlenem. Podczas spalania gazów wydzielających się z drewna, widzimy dym. Czarny dym tworzy węgiel drobnocząsteczkowy - sadza i ciężkopalne opary kreozotu. Te dwie substancje powodują największe niebezpieczeństwo dla użytkowników i urządzeń, gdyż wytwarzająca się podczas spalania drewna para wodna "skleja" je, schładza i uniemożliwia spalenie. Doprowadza to do braku możliwości usunięcia ich wraz z dymem oraz do osadzania się ich na elementach urządzeń grzewczych i komina. Minimalna ilość tych substancji nie pozwala na normalne działanie urządzenia grzewczego, powodując zmniejszenie jego sprawności, przyspieszenie zużycia i korozję. Osady smoły i sadzy zatykają komin, a następstwem tego może być bardzo groźna sytuacja - zapłon, czego konsekwencją będzie pożar całego budynku. Można jednak zapobiec tak niebezpiecznym sytuacjom, pozbywając się zanieczyszczeń komina.

SKUTECZNE SPOSOBY USUWANIA ZANIECZYSZCZEŃ Z PRZEWODÓW KOMINOWYCH:

  • Efektywny preparat do usuwania smoły

Jest to produkt firmy HANSA, której jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Środek do usuwania smoły to bardzo skuteczny produkt, składający się z mieszanki specjalnych kryształów: część z nich katalizuje proces spalania drewna (dzięki czemu znajdująca się w drewnie smoła rozkłada się na palne gazy), a inne w wysokiej temperaturze wydzielają gaz (który reaguje z osadem smoły doprowadzając do rozbicia jego struktury). Działanie preparatu powoduje pozostanie wyłącznie kruchych resztek smoły, które osypując się w dół przewodu kominowego ulegają rozpadowi termicznemu i spaleniu. Środek Hansa doprowadza do odparowania wody - zasadniczego składnika utrzymującego osadzoną smołę. Systematyczne stosowanie preparatu zapewnia czystość systemu grzewczego nie zwiększając kosztów ogrzewania oraz umożliwia nieprzerwaną pracę z pełną mocą.

  • Mechaniczne czyszczenie komina

Na efektywność mechanicznego czyszczenia komina ma wpływ jakość użytych przez nas materiałów. Najczęściej stosowanym urządzeniem do czyszczenia przewodu kominowego jest tradycyjna, druciana szczotka kominiarska, która zamocowana jest na stalowej lince. Linkę tę można wymienić również na solidny i gruby sznur. Obecność linki lub sznura jest bardzo istotna, ponieważ podczas pracy szczotka może zaklinować się w otworze kominowym i do uwolnienia jej z komina niezbędne mogą się okazać zdecydowane szarpnięcia. Szczotkę powinno się dociążyć obciążnikiem, najlepiej o kulistym kształcie, co uniemożliwi zablokowanie się jej wewnątrz kanału.

Alternatywnym wyborem dla drucianej szczotki jest uniwersalna szczotka firmy HANSA. Szczotka do czyszczenia kominów firmy HANSA umożliwia czyszczenie dowolnego przewodu kominowego bez potrzeby wchodzenia na dach. Jest bardzo elastyczna, co powoduje, że jest w stanie przejść nawet najbardziej wąskie otwory, dzięki czemu możliwe jest czyszczenie przewodu kominowego.

Warto również zwrócić uwagę na zestaw obrotowy TORNADO dostępny na naszej stronie. Jest to bardzo ceniony produkt na polskim rynku. Sprawdzi się on idealnie, gdy problem stanowi czyszczenie komina od dołu. Zestaw należy podłączyć do dowolnej wiertarki elektrycznej, co umożliwi bardzo precyzyjne i szybkie wyczyszczenie komina w każdym domostwie. Szczotka ta posiada specjalnie skręcone, ostrokrawędziste włosy, które po włączeniu wiertarki osiągają dużą prędkość obrotową.  Pozwala to na usunięcie nawet najbardziej trwałych osadów, rozszczepiając je zeskrobując z komina. Zastosowany w szczotce nylon pozwala na bezpieczne i skuteczne wyczyszczenie kominów ceramicznych i metalowych niezależnie od ich szerokości oraz kształtu. W każdym zestawie znajduje się: nylonowa szczotka (średnica 45 cm), nylonowe, giętkie trzonki (wym. 6 x 1 m), folia polietylenowa (wym. 120 x 130 cm) służąca do zabezpieczenia pomieszczenia przed zanieczyszczeniami podczas stosowania zestawu oraz nasada i klucz do montażu.

Zostaw Komentarz

Zaloguj się